Do nové éry se o víkendu otevřel kulturní dům Strážničan ve Strážnici. A to krátce poté, co uplynulo padesát let od jeho vybudování. Vrcholem slavnostního programu se stal koncert Petra Bendeho a jeho kapely. Nový komfort Stážničanu budou moci diváci otestovat i na dalších akcích.

Ještě tento měsíc například při vyprodané komedii Bolka Polívky a jeho dcery Anny. A téměř každý všední den se tady otevírá prosvětlená knihovna s deskohernou jako součást nového komunitního centra.

Architektonická studie modernizace kulturního domu Strážničan.
Riziko? Strážnice si kvůli domu kultury půjčí sto milionů, zavřeno do konce roku

„Rozsáhlá rozsáhlá investiční akce trvala rok a bylo při ní odvedeno velké množství práce. Od příchozích, kteří často přišli i s dětmi, jsem zaznamenal jenom pozitivní ohlasy. Doufejme, že to tak bude pokračovat dál. Spousta lidí byla při otevření spokojená. Navíc super koncert a výborná tombola. Kromě toho, že si tak lidé zatancovali a zazpívali, tak ještě něco i vyhráli,“ uvedl strážnický starosta Risto Ljasovský.

Strážničan rekonstrukci potřeboval po padesáti letech užívání a opotřebení. Nutné bylo zejména nové topení a vzduchotechnika, havarijním stavem trpěla kanalizace. „Dělaly se i nové elektrorozvody. Také nová technologie odpovídá současnosti. V konečném důsledku rekonstrukce zasáhla celý kulturák, a přejeme si, ať nám v bezproblémovém provozu dlouho vydrží,“ sdělil starosta.

Obnova kulturního domu je viditelná na první pohled, a to díky stavebním úpravám vstupu. Ty se výrazně podepsaly na čelní stěně s přístavbou výtahu, na vstupní hale i obou schodištích. Nahoře pak příchozí objeví celé nové komunitním centrum s rozšířenou knihovnou, novým barem a s menší scénou.

Kulturní dům Strážničan ve Strážnici do dokončení kompletní rekonstrukce a modernizace.Kulturní dům Strážničan ve Strážnici do dokončení kompletní rekonstrukce a modernizace.Zdroj: Deník/Petr Turek

Jeviště v hlavním sále má novou podlahu a dvě šatny přibyly v prostoru bývalých kanceláří. To je zhruba obsah první fáze modernizace Strážničanu, který prošel i druhou etapou rekonstrukce.

„Došlo k opravě hlavního sálu, přísálí, přilehlých prostor, vzduchotechniky a topení. Udělaly se nové akustické podhledy s úsporným osvětlením, dále pak nové ústřední topení s centrální kotelnou a dohřev větrání s rekuperací tepla, měření a regulace, fotovoltaická elektrárna a vnější žaluzie,“ popsala další novinky asistentka vedení strážnické radnice Eva Helísková.

Modernizace je viditelná na sociálním zařízení, prostoru foyer a bufetu s propojením do přísálí i na obložení hlavního sálu. Tady je také nový bezbariérový přístup. Novým komfortem oplývá i tamní vinárna. Celkem modernizace kulturního domu vyšla přibližně na sto milionů korun. Přitom se Strážničanům podařilo získat několik dotací ve výši kolem sedmdesáti milionů korun.

  • Podívejte se dovnitř opraveného Strážničanu
Zdroj: Deník/Petr Turek

A co nyní nabízí Strážničan, který svůj program postupně rozjížděl v moderních prostorech od začátku jara? „Teď nás čeká akademie základní umělecké školy a Základní školy Marie Kudeříkové. Tuto neděli máme vernisáž výtarné tvorby Miroslava Hudečka, rodáka ze Strážnice. Ten k otevření kulturního domu vytvořil sochu šohaje, která je nyní vedle něj v parku,“ nastínila ředitelka strážnického kulturního domu Olga Floriánová.

Zároveň připomněla, že pokračuje také promítání kina Svět. „Ráda bych pozvala na Expediční kameru, minifestival dobrodružných a cestopisných dokumentárních filmů,“ podotkla ředitelka.

Zlatým hřebem květnového programu Strážničanu bude v pátek 31. května představení Bolka Polívky a jeho dcery Anny DNA. Ještě předtím, 28. května, se tady předvede vojenský umělecký soubor Ondráš, při benefičním vystoupení, které pořádá Charita Strážnice.