„Většinou bývají u oken, kterých máme hodně. Díky dostatku světla se tak květinám u nás dobře daří," vysvětlila vedoucí oddělení služeb čtenářům hodonínské městské knihovny Lenka Maňáková.

Někteří milovníci botaniky se tak místo čtení mohou také obvykle pokochat například pohledem na difenbachii, palmu pandamus, mexický eukaliptus, zelenec neboli chlorophytum, ibišky, sukulenty, šefleru či šťastný bambus.

Zřejmě i tato pestrá paleta květin rozhodovala u hodnotící komise. „Tu tvořili zástupci Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Svazu květinářů a floristů České republiky," sdělil výkonný tajemník Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky Roman Giebisch.

Vítězné knihovny získaly zdarma předplatné časopisu Zahrada-Park-Krajina pro příští rok.

„Jsme rádi, že ušetříme na předplatném, což jsme také chtěli, když jsme se do soutěže přihlašovali," pousmála se Šimonová.

Vyhodnocení Rozkvetlé knihovny se uskutečnilo ve středu v Národní knihovně, kde se zároveň zahajovala výstava dokumentující úspěchy českých měst a vesnic za posledních deset let v prestižním evropském projektu Entente Florale Europe čili Evropská kvetoucí zahrada.