„Dříve jsme byli v mikroregionu Hovoransko. Dostali jsme se ale do situace, kdy jsme potřebovali ušetřit ve státní správě a samosprávě, což nám doporučilo i ministerstvo financí," uvedl terezínský starosta Antonín Hanák.

Obec se čtyři sta obyvateli proto ze svazku vystoupila. V posledním období nové rozpočtové určení daní přineslo do pokladny několik tisíc navíc. „Chceme peníze využít k tomu, abychom se lépe provázali s okolím a byli více funkční, což by měl být pro lidi přínos. Vybrali jsme si mikroregion Hodonínsko, protože spadáme pod obec s rozšířenou působností Hodonín. Hovoransko mělo zaměření hlavně na Kyjov," přiblížil starosta.

Krok už podpořili terezínští zastupitelé. Nyní jej musejí posvětit další členové mikroregionu. „Alespoň polovina obcí už jeho přístup podpořila," sdělila manažerka mikroregionu Hodonínsko Monika Valášková.

Volení zástupci nejlidnatějšího města dobrovolného svazku obcí o přistoupení Terezína budou hlasovat na nejbližším jednání v listopadu. „Určitě potřebuje pomoct, a to tím, že by se mohl podílet na projektech většího celku," řekl hodonínský místostarosta Vítězslav Krabička.

V Terezíně nastaly problémy s penězi, které ho přinutily vystoupit z mikroregionu, kvůli nezaplacení dotované půdní vestavby nad obecním úřadem a rozhodčí doložce. Ta pro obec znamenala několikamilionové penále za zpoždění platby.

Soud sice v této věci uznal vinnou ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z trestného činu zpronevěry bývalou starostku Miroslavu Vykydalovou a poslal ji na pět let do vězení, jenže dopad na rozpočet zůstal dlouhodobý. „Ročně splácíme asi milion šest set tisíc. Poslední splátku máme v roce 2021," uvedl Hanák.

Například letošní čtyřmilionový rozpočet Terezína počítal s platbou sankcí ministerstvu pro místní rozvoj ve výši čtyř set padesáti tisíc korun a s milionovou splátkou návratné výpomoci resortu financí.