Tchajwanský ambasador předal symbolický šek v Lužicích v Důlní ulici. Ta patří v obci k nejpostiženějším lokalitám červnovým tornádem. „Této pomoci si nesmírně vážím. Jsem rád, že dokážeme držet při sobě a že ani lidem na druhé straně planety není jedno, co se tady děje. Nezapomeneme na to,“ ujistil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Jak připomněl, Tchaj-wan je jednou z prvních a nejštědřejších zemí, které na škody po tornádu přispěly. „Českou republiku a Tchaj-wan spojuje přátelství,“ uvedl ambasador s tím, že tento dar ve výši 6,5 milionu korun věnovala jižní Moravě vláda čínské republiky Tchaj-wan.

Delegace ostrovní země navštívila i další místa na Podluží. Součástí návštěvy byla i jednání o budoucí spolupráci s krajem. „Finanční pomoc, kterou nám poskytli přátelé až z dalekého Tchai-wanu, je velkorysá a velmi si jí vážíme. Věřím, že se navíc stane startem užších vztahů Jihomoravského kraje s Tchaj-wanem, například v oblasti kulturní, či ještě ambiciózněji v hledání partnerství v high-tech průmyslu, vědě a výzkumu,“ sdělil krajský radní pro oblast informatiky Jiří Hlavenka. Doplnil, že Tchaj-wan je světovým lídrem například v polovodičové technice a náš region zase v optoelektronice a elektronové mikroskopii.

Delegaci v Lužicích provázel tamní starosta Tomáš Klásek. Ten Deníku připomněl i vzájemnou pomoc s francouzskou partnerskou obcí Isdes. „Po požáru katedrály Notre-Dame jsme jako obec přispěli finanční částkou na obnovu, což bylo přijato velice pěkně a v partnerské obci za to byli rádi. Musím říct, že nyní obráceně zase přispěli naši francouzští přátele z Isdes nám, na obnovu v Lužicích. Spolupráce funguje,“ doplnil lužický starosta.