„Neměli jsme z návrhu představu o tom, kam bude zasahovat rozšířená zóna zákazu. Požádali jsme o přípravu podrobného plánu. Na něm jasně uvidíme, kde by zákaz měl platit a kde už ne,“ vyjádřil se k nové vyhlášce zastupitel Ivo Pojezný (KSČM).

Problémem se ukázal být způsob měření. Návrh počítal se vzdáleností sto metrů od škol, učilišť nebo církevních staveb. „Pokud jde o sto metrů chůze, půjde o zcela jinou oblast než metry vedené vzdušnou čarou, jejichž výsledkem bude kruh kolem dané instituce,“ poukázal na nesrovnalost jeden z kyjovských provozovatelů automatů Petr Kukulka. Jak dodal, logická je první možnost, protože školák, kterého má vyhláška chránit, jde ze školy po silnici či chodníku a určitě neprochází zdí. Mohlo by pak také dojít k tomu, že dítě ujde i půl kilometru, než se dostane ze stometrové zóny zákazu.

Varianta se vzdušnou čarou by pak byla daleko tvrdší a postihla by v Kyjově hned několik provozovatelů.

„Zastupitelé se shodli na tom, že je nutné tuto vyhlášku projednat do detailu a odložili tento bod na své příští jednání,“ informovala o výsledku jednání mluvčí kyjovské radnice Vanda Vykydalová. Do té doby nechá podle ní město zpracovat analýzu dopadů nové vyhlášky z hlediska konkrétních provozoven a finančních dopadů na rozpočet města.

Počítat musí radnice ale i s dalšími dopady. „Automaty provozuji proto, že z jejich výdělků dotuji provoz letní zahrádky či aktivity spojené s cyklostezkami. Při tvrdší variantě měření bych je musel s koncem roku zrušit, ale s nimi i několik pracovních míst, které bych tím pádem neutáhl,“ upozornil Kukulka. Ať už padne rozhodnutí jakékoliv, potřebuje je proto znát co nejdříve. Mírnější varianta měření stometrové vzdálenosti by totiž naopak jeho provozovnu minula.

Padlo i upozornění na to, že po zrušení automatů zůstanou na mnoha místech videoloterijní terminály, které jsou mnohem nebezpečnější a povolované ministerstvem vnitra. Hráči se na ně přeorientují a výsledkem budou ještě vyšší prohrané částky a s nimi i horší sociální dopad u rodin závislých hráčů.

„Podle nás by k tomuto tématu měla zaujmout stanovisko i vláda a parlament. Proč to nechávat na městech a jejich vyhláškách? Je potřeba to řešit centrálně, třeba i celkovým zákazem, jako to praktikují některé severské země,“ uvedl Pojezný.