Kyjovští zastupitelé mají novou strategii. Chtějí maximálně podpořit výstavbu ve svém městě. A to jak rodinných, tak i bytových domů. Finanční příspěvek od radnice dostane každý stavebník, který bude chtít vytvořit novou bytovou jednotku. Má to však jeden háček – podpora se bude vyplácet pouze na budování inženýrských sítí.

„Bytová výstavba je naší absolutní prioritou. Proto jsme připravili tento zajímavý návrh – podpoříme každého stavebníka dotací na základní technické vybavení ve výši padesáti procent nákladů,“ informoval starosta Kyjova František Lukl. Finanční příspěvek bude město vyplácet až po kolaudaci inženýrských sítí a jeho maximální výše bude sto tisíc korun. Kyjovští zastupitelé se sejdou 1. června, kde by mohli pravidla, směřující na podporu stavebníků, schválit. Už ve středu v 17.00 se ale sejdou s obyvateli Kyjova.

„Impuls, který nás vedl k rozhodnutí poskytovat tuto finanční podporu, je ten, že všechny strany v zastupitelstvu mají bytovou výstavbu jako jeden z bodů svého programu,“ vysvětluje tajemník Městského úřadu v Kyjově Milan Jagoš. Ten také věří, že místní tuto možnost velmi uvítají.

Ne vždy se jim totiž podaří koupit zasíťovanou parcelu. Často pak musí z vlastní kapsy vynaložit desetitisíce, mnohdy i statisíce korun na přivedení inženýrských sítí ke svému pozemku. Dotaci tak budou moci využít na přivedení kanalizačních výpustí, přípojky elektřiny, plynu či na budování komunikace. Samotná výstavba domku či bytové jednotky bude ale už otázkou individuální a soukromou.

„V pravidlech, které dohodneme na nejbližším zastupitelstvu, bude vše podrobně rozepsané. Největší podpora bude směřovat zejména tam, kde například sdružení investorů bude chtít vystavět nějakou novou uliční frontu,“ upřesnil Milan Jagoš. Pro konkrétní projekty, jako je třeba rekonstrukce bytu či výstavba nového podkrovního bytu, však tato dotace určená nebude.

„Město Kyjov zřídí zvláštní účet, který nazveme Fond rozvoje bydlení. V konečném stadiu by se na něm z prodeje bytů mohlo ocitnout kolem osmdesáti, následně až sto pěti milionů. Právě ze zisku z prodeje bytů chceme podpořit nové stavebníky,“ upřesnil kyjovský starosta. Podle něho však strategické lokality, jako je Bukovanská, bude zasíťovávat přece jen nejspíš město. První fáze investic by mohla začít už v příštím roce.

„Kyjov nájemní byty prodává za pětačtyřicet procent znalecké ceny, to znamená s určitým benefitem. Proto chceme obdobný příspěvek dát i do druhé oblasti, tedy do výstavby,“ nastínil politiku města jeho starosta.

Majitel firmy J. P. Plast, která v Kyjově také byty staví, ví, že jako developerská společnost na tuto dotaci, bohužel, nedosáhne. „Obecně si myslím, že byty jsou v Kyjově prodejné poměrně dobře. A je jich málo. Koupě či výstavba je tu totiž spojena i s pracovní příležitostí,“ hodnotí pozitivní tah města majitel firmy Jiří Šušák.