„Od místních jsme zaznamenali podněty k tomu, že by velice rádi třídili, ale nemají často v blízkosti svého domu nádoby na tříděný odpad. Pokud už tam jsou, jsou přeplněné. Proto jsme vstoupili do jednání se společností Ekor a rozšiřujeme místa na tříděný odpad,“ uvedl kyjovský starosta František Lukl.
Radnice tímto způsobem chce lidi motivovat. A to lze nejlépe možností nižších cen. „Můžeme samozřejmě zvážit a udělat vše proto, aby poplatek, který platí obyvatelé za likvidaci komunálního odpadu, byl nižší. K tomu je ale třeba, aby byly nižší náklady za jeho likvidaci,“ uvedl starosta.
Jak se přesvědčují i další radnice či obecní úřady, za svoz běžného odpadu platí čím dál více. Jedinou možností, jak pohnout s cenami dolů, je právě třídění. S jeho pomocí se sníží objem komunálního odpadu.
Jen za letošní květen z Kyjova vyvezla firma Ekor téměř 195 tun směsného komunálního odpadu, který skončil na skládce v Těmicích. Vytříděných plastů bylo pět a půl tuny, papíru třináct tun.
„Co se týká rozmístění kontejnerů, nyní je ve městě dvanáct nových lokalit. Postupně ještě budeme doplňovat kontejnery převážně na plast a na papír podle požadavků,“ uvedl vedoucí kyjovského odboru komunálního hospodářství Oldřich Talaš. Nová sběrná místa stála město podle osmdesát tisíc korun.
Množství směsného komunálního odpadu uloženého na těmické skládce za loňský rok dosáhlo 2349 tun, vytříděno bylo 61 tun plastů a 173 tun papíru, a to pouze na území Kyjova. Odpad tam vozí více než čtyřicet obcí z okolí. Za všechny společně to dělá více než třináct tisíc tun směsného odpadu. Z toho vytříděného je to bezmála 385 tun plastu a více než 400 tun papíru.