„Ve vytýčených zónách nebudeme trpět žádný hazard. Existuje možnost, že v budoucnu dostaneme pravomoc omezit hazard v celém. Pokud se tak stane, budeme jednoznačně pro to, aby se hazard z města naprosto vypudil. Tak to zaznělo na zastupitelstvu a je to většinový názor,“ uvedl kyjovský starosta František Lukl.
Zastupitelé o nové vyhlášce rozhodovali kromě jiného na základě vypracovaných dokumentů od odborů radnice. Podle nich město novou normou přijde o roční příjem ve výši téměř půl milionu korun. Podle některých to ale bude více.
„V materiálech bylo uvedeno pět zařízení, kterých se zákaz automatů dotkne. Pokud ale skutečně má být platný okruh sto metrů od daných budov, musí to být více. Podle mého odhadu to zasáhne další tři až čtyři místa,“ uvedl jeden z provozovatelů heren Petr Kukulka. Právě jeho zařízení v materiálech předložených zastupiteli chybělo. On se přitom po vlastním měření domníval, že zákaz se má týkat i jeho. Chce proto v nejbližších dnech navštívit starostu. Přijatá vyhláška podle něj není přesně vymezená. Jak zaznělo i na jednání zastupitelů, k jasnému určení bude třeba jednoznačná mapka. Zatím chybí.
Jasno je ale v tom, jak se má oněch sto metrů měřit. To se právě nedávno stalo předmětem sporu. „Zákon o loteriích hovoří v ustanovení o „okruhu vzdálenosti“, nikoli o „dostupné vzdálenosti“. Lze tedy odvodit, že se při vyměření stometrového okruhu vzdálenosti vychází z přímé vzdálenosti dotčených objektů měřené tzv. vzdušnou čarou,“ napsali do podkladů pro zastupitele zpracovatelky návrhu Eva Grufíková a Eva Julínková. Nepůjde tedy o měření toho, kolik musí chodec skutečně například od školy k herně ujít.
Tímto způsobem měření se zákaz bude týkat téměř celého centra, ve kterém se nachází hned několik církevních zařízení a škol. A platný bude zřejmě nejen pro automaty, ale i pro videoloterijní terminály. Ty sice povoluje přímo ministerstvo financí, ale radnice už mohou jejich výskyt regulovat. A to právě podobnými vyhláškami, jako schválil Kyjov. Tam začne platit od 1. ledna 2012. Při povolování videoterminálů v Kyjově po tomto datu už se úředníci ministerstva budou ptát radnice, zda nejde o místo v zóně zákazu.
Mnohé terminály ovšem mají už dnes povolení například až do roku 2017. „Svaz obcí tlačí, aby dlouhodobé licence byly omezené jen na tři roky,“ upozornil na další novinku v jednání starosta Lukl.