Tlak na zajištění lékaře má ještě zesílit v září, kdy se má k výzvě připojit zastupitelstvo jedenáctitisícového města. „Důvod je pragmatický – vedení města se obává, že pokud bude jediný lékař zdravotnické záchranné služby v rámci celého okresu sídlit pouze v Hodoníně, bude to zákonitě mít neblahý vliv na dojezdové časy záchranářů v případech akutní potřeby. Nejde jen o vzdálenost, ale taky o faktory, které nelze předvídat – hustotu dopravy, povětrnostní podmínky, v případě zimního období třeba námrazu či neodhrnutý sníh,“ upozornil tajemník kyjovského městského úřadu Filip Zdražil.

Stávající výjezdová stanice v Kyjově má k dispozici na denní a noční službu po dvou záchranářských týmech. Jednání vedení radnice ani žádost radních ale zatím lékaře k výjezdovému stanovišti v Kyjově příliš nepřiblížila. Dál tak má pomoc a péči pacientům na Kyjovsku zajistit fungující rendez-vous neboli setkávací systém, kdy v případě potřeby vyjíždí na místo nejen záchranáři v sanitce, ale také lékař ve žlutém osobním voze. „Na nové základně chceme pokračovat v modelu dvou záchranářských posádek, tak jako ve stávající základně. Následně po určitém časovém úseku budeme výjezdy vyhodnocovat a zjišťovat, zda je potřeba lékařská posádka. Podle tohoto zjištění se zařídíme,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Setkávající systém dojíždění lékařským vozem už zavedla jihomoravská záchranka v Brně i v některých dalších základnách. Současným trendem je tak postupný úbytek lékařů v sanitkách, což úzce souvisí s jejich prohlubujícím se nedostatkem. K tomu se přidalo i to, že se mezi záchranářskými lékaři zvýšil podílu těch v důchodovém věku, v loňském roce už na šestnáct procent. Už loni tak výjezdovou skupinu s lékařem nahradil v nepřetržitém provozu systém rendez-vous nejen v Kyjově, ale také třeba Hrušovanech nad Jevišovkou.

Dále setkávací systém záchranáři zavedli i v Hustopečích, Pohořelicích či v Bučovicích. „Zatím jsme dohodnutí s vedením města Kyjova i s kyjovskou nemocnicí, že současný model vyhovuje a v tuto chvíli jej ponecháme. Po určitě době jej budeme vyhodnocovat,“ uvedla Bothová.

Zároveň připomněla, že oproti záchranářům, řidičům či operátorům se pozice lékaře obsazuje dlouhodobě nejnáročněji. „Samozřejmě se snažíme lékaře získávat, ale situace se neustále zhoršuje. Domnívám se, že jde navíc o problém, s nímž se potýkají i ostatní zdravotnické záchranné služby. Proto jsou napříč celou republikou trendem právě setkávací systémy,“ vysvětlila mluvčí jihomoravské záchranky.

Žádost z Kyjova

Jak sdělil tajemník Kyjova Zdražil, tak dopis s žádostí radních o lékaře pro novou výjezdovou základnu směřovali nejen na vedení záchranářů, ale v kopii také jihomoravskému hejtmanu Janu Grolichovi. Ten podle svých slov ale o žádosti z Kyjova neví a tak ji zatím neřešil. Přiblížil ale to, proč k zavedení novinky na stávající kyjovské základně došlo. „Změna byla udělaná z toho důvodu, abychom byli schopní pokrýt region. Ve městě, kde dochází ke změně, bývá vždycky vnímaná negativně. Nevím ale o tom, že bychom měli nové možnosti k tomu řešit situaci jinak,“ vyjádřil se hejtman.

Nová výjezdová základna záchranářů v Kyjově. | Video: Deník/Petr Turek

Stávající základna záchranářů v Kyjově je poměrně značně vytížená. Oproti roku 2019 se počet výjezdů zdejších záchranářů zvýšil o více než tři stovky, už na více než čtyři tisíce výjezdů ročně.