Dotaci ve výši dvou milionů korun schválilo hodonínské zastupitelstvo regionálnímu středisku mládeže, které vychovává mladé fotbalisty. Předseda oddílu Josef Foltýn ale musel vedení města přislíbit, že fotbalovou školu zachová v Hodoníně. To se ale příliš nelíbí Kyjovu. Město totiž má o fotbalovou školu zájem a s Foltýnem už jednalo o možném přesunu z Hodonína do Kyjova. Místní zastupitelstvo už dokonce vyčlenilo peníze na odkup licence regionálního střediska.

„Musíme se sejít, abychom si vše vyjasnili. Pokud by celá akce s přechodem sportovního střediska do Kyjova skončila nezdarem, od plánu zavést v Kyjově sportovní třídy bychom už neustoupili. Museli bychom ale bohužel začít s přípravou od píky,“ reagoval na informaci o zachování oddílu v Hodoníně kyjovský starosta František Lukl.

Předseda oddílu Foltýn řekl, že právě o budoucnosti regionálního střediska budou starostové Hodonína a Kyjova jednat začátkem příštího týdne. Podle jeho názoru by bylo nejlepší možností, pokud by fotbalová škola měla fungovala v obou městech. „Vznikl by tak název Městský sportovní klub Kyjov – Hodonín s tím, že každé město by hrálo pod svou hlavičkou. Je i další varianta, a to vznik jednoho názvu jako je například 1. FC Slovácko. Byl by to silný regionální celek,“ nastínil hned na zasedání zastupitelstva Foltýn.

Dva miliony pro děti

Jak ale řekl starosta Lukl, pro Kyjov nemá význam varianta, kdy by fotbalová škola zůstala v Hodoníně a v Kyjově by se hrály jen zápasy. Opačné možnosti se ale město nebrání.

Samotná licence se navíc podle Lukla váže ke konkrétnímu klubu a její rozšíření není možné. „Chápu ale hodonínské zastupitele, že peníze uvolnili z rozpočtu města za podmínky zachování fotbalové školy v Hodoníně,“ dodal ještě Lukl. Hodonínský starosta Jiří Mráka ale řekl, že udělá všechno pro to, aby fotbalová škola zůstala v Hodoníně. „Naše město má větší spádovost než Kyjov,“ prohlásil Mráka a doplnil, že každý starosta chce, aby třídy v jeho městě byly naplněné. „Nám nejde o dospělé fotbalisty, kteří hrají divizi. Chceme v Hodoníně fotbalovou školu pro mládež, aby se nám děti nepotulovali po parcích a neměli čas na různé vylomeniny. navíc díky sportovním třídám můžeme získat dotace,“ uvedl ještě hodonínský starosta.

Ten také podpořil uvolnění dvoumilionové dotace z rozpočtu města pro regionální středisko na výdaje spojené se sezonou 2010/2011, která končí třicátého června. „Tato částka je určená pro mládež. Na jednu sezonu potřebujeme šest milionu korun,“ poznamenal Foltýn a dodal, že podmínkou k udržení sportovních tříd je i udržení dospělé kopané na určité úrovni. To znamená, aby se v Hodoníně hrála divize.

„Má to svou návaznost. Až mládež vyroste, tak musí mít mít kde hrát a ne, že fotbalisty pošleme domů,“ přiblížil předseda oddílu. Jak doplnil, dospělou kopanou financují sponzoři. „Ti ale očekávají přístup města k fotbalové mládeži,“ uzavřel.