„Číslo není ještě konečné. V pondělí to bylo více než třicet výpovědí, v úterý více než deset a další ještě očekáváme,“ uvedl stav úterního odpoledne Eugen Kan z vedení kyjovského Lékařského odborového klubu, jež celou akci koordinuje.

Na několika odděleních tak zanedlouho hrozí, že po skončení běžné pracovní doby nebude mít kdo sloužit.

Jaká opatření na tento stav zavede ředitel Nemocnice Kyjov Josef Pejchl, redakce Hodonínského deníku nezjistila. Ředitel odmítl s redaktorem mluvit. Odůvodnil to tím, že jeho poslední články o nemocnici byly neobjektivní. Náměstek pro lékařskou péči Richard Strýček ujistil, že služby lékařů budou fungovat jako doposud. "Už podnikáme kroky, snažíme se s odbory a se všemi zúčastněnými komunikovat a situaci zklidnit," uvedl. Výpovědi lékařů ze služeb považuje spíš za jakési gesto, kterým chtějí vyjádřit podporu odvolanému primáři. "Nemyslím si, že to myslí vážně, protože finančně by šli lékaři dolů, a to si každý uvědomí," sdělil s tím, že je přesvědčený, že lékaři výpovědi stáhnou.

„Nechceme strašit pacienty ani paralyzovat nemocnici. Je teď na řediteli, aby situaci řešil. Lékaři dětského oddělení se proti odvolání jejich primáře ohradilo. Ostatní lékaři je tak chtějí podpořit,“ uvedla předsedkyně Odborové organizace Nemocnice Kyjov Monika Hálková.

Lékaři záměrně uspořádali tuto aktivitu takříkajíc narychlo, protože výpověď ze sloužení služeb má čtrnáctidenní výpovědní lhůtu. Ředitel je tak nucen krizi řešit. Kdyby se totéž stalo příští týden, bylo by to už záležitostí Pejchlova nástupce. Ředitel totiž k poslednímu lednu z nemocnice odchází.

„Je to v podstatě zoufalý krok. Už prostě nevíme, co máme dělat. Nikdo s námi nejedná, místo toho se řeší vykonstruované kauzy,“ vyjádřil postoj lékařů Kan. „Viníkem současné situace je podle nás současný ředitel. Nemělo by tedy smysl trestat našim krokem toho, kdo po něm přijde, a kdo za to nemůže,“ vysvětlil načasování lékař. Podle jeho slov podali výpovědi ze služeb sice jednotlivci, jsou ale v podstatě ze všech oddělení, kde se slouží pohotovosti.

Primář dětského oddělení Jan Trubačík byl odvolán ve čtvrtek 12. ledna. Právní zástupce nemocnice Radek Ondruš uvedl, že to bylo po prověření stížnosti jedné z odborových organizací v nemocnici. Šlo o údajnou šikanu na oddělení. „Jelikož se ale jedná o osobní údaje, nemohu věc blíže specifikovat,“ vysvětlil Ondruš. Podle jeho slov má kompletní zdůvodnění k dispozici jednak odborová organizace, která stížnost podala, a také zřizovatel nemocnice, Jihomoravský kraj.

Kvůli Trubačíkovu odvolání je na středu 18. ledna svolána před budovu ředitelství nemocnice odborářská akce. Lékaři z dětského oddělení řediteli napsali dopis, ve kterém proti odvolání svého primáře protestují. Na středeční akci chtějí vystoupit i sestry z oddělení.

Představitelé kraje, jako zřizovatele nemocnice, na odvolání primáře nereagovali. Podle vyjádření radního za zdravotnictví Oldřicha Ryšavého zřizovateli nepřísluší zabývat se personálními věcmi v nemocnici. „Pracovně-právní vztahy v příspěvkové organizaci jsou plně v kompetenci ředitele daného zařízení,“ vyjádřil se Ryšavý.