„Zatím máme jeden případ, kdy si za zranění kvůli podklouznutí na chodníku zažádal jeden z místních o odškodnění,“ potvrdil vedoucí odboru investic a údržby na hodonínském městském úřadu Jiří Štukavec. Ten zatím neobdržel ani stížnost na nové bezbariérové chodníky na Národní třídě. „Neslyšel jsem, že by si někdo například stěžoval, že chodníky více kloužou. Jejich povrch je prýskaný. To zaručuje protiskluznost dlažby,“ uvedl Štukavec.

Zatím žádný případ žádosti o odškodné neřešil Městský úřad ve Veselí nad Moravou. „Před rokem mně touto dobou ležely na stole asi tři žádosti o vyplacení odškodného. Letos zatím nikdo nepřišel,“ informovala referentka odboru rozvoje a správy města ve Veselí nad Moravou Jiřina Knotková. Jak doplnila, veselský městský úřad řešil za minulou zimu celkem pět případů, kdy místní uklouzli na namrzlém chodníku a chtěli po městu peníze.

Do nynějška nemuseli vyřizovat ani jednu žádost o odškodnění také úředníci odboru investic a rozvoje kyjovského městského úřadu. „Minulou zimu přišlo na úřad hned několik občanů, kteří si způsobili zranění v důsledku pádu na zledovatělém chodníku. Tuto zimu zatím neevidujeme ani jeden takový případ,“ potvrdila vedoucí odboru investic Jana Šupová.

Jak dodala, nejen Kyjov ale i ostatní města jsou na tyto případy připravené. Mají totiž uzavřené pojistné smlouvy. „Výši odškodného tak neřešíme na úřadě. To už je na rozhodnutí pojišťoven,“ vysvětlila Šupová a podotkla, že vyřízení žádosti trvá i několik měsíců. Od roku 2009 navíc platí nový chodníkový zákon, z kterého vyplývá, že za údržbu chodníků v zimních měsících zodpovídá město, obec, případně městská část a nikoliv majitel přilehlého domu.

Mladí neuklízejí

Podle vedoucí odboru Šupové si tak většinou mladí lidé stěžují na městském úřadě, že jim město neuklidilo sníh před domem. „Starší lidé, kteří se o chodníky starali takřka celý život, nám volají a omlouvají se, že už nemohou v údržbě pokračovat, protože nemají dost sil. Mladší lidé nám volají a ptají se: Co děláme a proč chodníky nezajíždíme?“ nastínila Šupová a dodala, že pokud sníh napadne rychle, tak město nemá šanci dát je všechny do pořádku. „Je také velmi těžké řešit případ, když na chodník teče kape voda ze střechy domu, který má svého vlastníka. Když potom na ledovce někdo spadne, tak kdo za tuto situaci může? Město nebo vlastník domu?“ ptá se Šupová.

Před špatným počasím a hlavně špínou chrání například hodonínská radnice žulové nápisy speciálním nátěrem. „Kámen s vytesanými letopočty na Masarykově náměstí napouštíme speciálním uzavíracím nátěrem. Protiskluzové nátěry na chodnících neděláme,“ sdělil za radnici Štukavec.