„Kvalita bydlení neodpovídá nájmu,“ zlobí se žena. Bohužel má smůlu. Nájmy půjdou na Hodonínsku ještě nahoru. Radnicím, které pronajímají městské byty, to umožňuje nová vyhláška ministerstva pro místní rozvoj.

„Je to katastrofální. Máme v plánu byt odkoupit, protože každý rok se nájem nehorázně zvyšuje. Bohužel za odkoupení bytu chtějí také obrovské peníze,“ dodává Alena, která si nepřeje zveřejnit své příjmení.

V Hodoníně zatím pracovníci bytové správy neví, o kolik se nájem zvýší. „Návrh na zvýšení nájemného budeme předkládat radě města až v říjnu,“ uvedla jednatelka bytové správy v Hodoníně Jana Bimková.

V Kyjově se za poslední dva roky nájem v městských bytech zvýšil vždy o nejvyšší možnou částku. „Zatím jsme využili toho, co nám umožňovala vyhláška. Momentálně ale připravujeme prodej městských bytů, takže se zvyšování nebude týkat tolika lidí jako v minulých letech. Převážnou část bytového fondu totiž prodáme stávajícím nájemníkům,“ informoval tajemník kyjovské radnice Milan Jagoš.
Ve Veselí nad Moravou budou nájemné zvyšovat zřejmě až příští rok v dubnu.

„Městská rada na svém jednání v minulých letech posunula zvyšování nájemného na měsíc duben. Letos jsme zvyšovali podle tabulek ve vyhlášce ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedla Jiřina Knotková z oddělení správy města ve Veselí nad Moravou. Jak se bude výše nájemného vyvíjet v roce 2009, si zatím netroufá odhadnout.

Nájemné mohou radnice zvyšovat na základě vyhlášky ministerstva pro místní rozvoj. Předpis stanovuje na základě statistik ministerstva financí o ceně za metr čtvereční maximální možný přírůstek v procentech. Liší se podle krajů a velikosti obce. Pro každou obec stanovilo ministerstvo cílovovou částku, které se deregulace nájmů snaží dosáhnout.

Lidem, kteří už teď platí její plnou výši, se nájem nezvedne ani o korunu. Naopak těm, kdo teď platí extrémně málo, se může zvednout o více než sto procent. O tom, jestli se nájemné zvýší, musí ale rozhodnout zastupitelé obcí.

Ode dneška je na webových stránkách ministerstva www.mmr.cz kalkulačka, pomocí níž si každý může snadno spočítat, o kolik zaplatí od prvního ledna. Cílem deregulace je, aby se stejně velké byty srovnatelné kvality nepronajímaly za různé ceny. Deregulace je naplánována na čtyři roky a skončí v roce 2010.