Místo obvyklých lisovaných tablet zájemcům v obou nemocničních lékárnách nabízejí nyní želatinové tobolky s obsahem účinné látky paracetamolu. „Tiší bolesti hlavy či zubů, sráží teplotu, používá se při nachlazení a chřipce. Surovinu nemocnice nakupuje od atestovaného dodavatele,“ sdělil ve středu mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Prázdné želatinové tobolky plní v Kyjově paracetamolem a malým množstvím laktózy. „Je to forma, kterou v minulosti, před zavedením hromadné výroby léků, lékárníci praktikovali zcela běžně,“ sdělila vedoucí kyjovských nemocničních lékáren pro veřejnost Pavla Brančová.

Zákazníci si tak mohou koupit balení po dvaceti kusech. „Dávkování je shodné s tabletami – v každé tobolce je 500 miligramů paracetamolu. V žaludku se želatinový obal rozpustí a prášková směs se následně uvolní a vstřebá,“ přiblížil mluvčí.

Prodejní cena je podle něj oproti obdobným lékům o něco vyšší. Tobolky se mají spotřebovat do tří měsíců. „Nejsou proto určeny k uskladnění, ale k utišení akutních zdravotních potíží,“ podotkl Zdražil.

Provizorní lék budou nemocniční lékárníci poskytovat do doby, než budou tablety Paralenu a Panadolu opět na pultech v dostatečném množství. „Jsme v kontaktu s dodavateli a máme příslib, že v nejbližších dnech by nám měli přivézt rozumné množství,“ uvedla Brančová.

Nemocnice Kyjov je soběstačná i při výrobě dezinfekce, která je v posledních týdnech taky těžko dostupným zbožím. „Míchá ji podle receptury Světové zdravotnické organizace, pro vlastní potřebu i na prodej. Jeden zákazník si může koupit maximálně čtvrt litru - přípravek totiž obsahuje lihobenzín, který podléhá evidenci,“ dodal Zdražil s tím, že v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 zavedly nemocniční lékárny preventivní opatření. Plexisklo nyní odděluje zákazníky od obsluhy a do lékáren klienti vstupují jednotlivě.