To, že svůj koníček ukazuje v parku právě v sobotní dopoledne, není náhoda. Co umí, neukazuje sama. O kousek dál je keramická dílna, bazárek s oblečením, lanová dráha, či postavené šapitó, kde se dopoledne baví především děti a odpoledne se pod jeho střechou střídají DJ´s a kapely z Kyjova a okolí. Kyjov od sobotního rána ožívá akcí Zažít Kyjov jinak. Akcí, kterou si místní pořádají víceméně sami.

„Inspirovali jsme se projektem z Prahy, kdy se uzavře ulice a místo aut ožívá lidmi. Prvně se akce konala loni, letos pokračujeme. Všichni vystupující účinkují zdarma a všichni jsou, až na kapelu Fanfán Tulipán, která vystoupí večer, z Kyjova či blízkého okolí,“ říká za organizátory Zuzana Šrahůlková.

Přiznává, že původní myšlenka byla na malou akci. „Ale Kyjov je plný lidí, kteří něco umí, dělají a předávají to dál. Touto akcí chceme ukázat, že Kyjov není jen folkor a sport,“ dodává.

Hlavní hudební program se odehrává na náměstí před gymnáziem, kde se ve stáncích prezentují i kyjovské spolky. Především milovníky koček to táhne do knihovny, kde je umísťovací výstava opuštěných koček.

V parku jsou například včelaři z Hýsel či mladá fotografka Kristýna Klouparová. V parku mezi stromy ukazuje kolemjdoucím výběr z jejích oblíbených kousků. „Snažila jsem se předvést od všeho něco. Makro, lidi, abstrakci. Každá z fotek má svůj příběh, například prostřední fotka dělníka z místní továrny. K té mám blízko. Přijde mi, že si lidé mnohdy ani neuvědomují, v jakých podmínkách tito lidé pracují. Chtěla jsem to na fotce znázornit a myslím, že se mi to povedlo. Myšlenku této akce chválím, je fajn, když se dají dohromady lidé, kteří tvoří nebo mají s čím vystoupit a město díky nic ožije,“ říká mladá žena.

MICHAELA IVÁNKOVÁ