VZPOMÍNKOVÁ AKCE

Kde: Vlkoš

Kdy: sobota od 10.00

Vlkoš věnuje sobotní dopoledne uctění památky generála Sergeje Jana Ingra a jeho bratra, kapitána generálního štábu, Václava Ingra. „Jedná se o jedinečné uctění památky, troufám si říct, dvou nejvýznamnějších rodáků v hodonínském okrese," řekl provozovatel Military muzea Petr Něnička. Celou akci odstartuje v deset hodin odpoledne slavnostním otevřením zrekonstruovaného muzea. „Podařilo se nám rozšířit prostory a návštěvníci se mají na co těšit. Za zmínku stojí také tábory, které vzniknou za místní školkou," dodal Něnička. Ty obsadí vojáci v uniformách z dob působení generála Ingra v armádě. Odbitím jedenácté hodiny dopolední začne v kostele Nanebevzetí Panny Marie mše svatá za oběti všech válek. Po skončení piety je pro mladší návštěvníky připraven dětský den. Vstupné do muzea je dobrovolné, protože vlastenectví se nedá dělat pro peníze," uzavřel s úsměvem Něnička.

PRKAČCUP 2014

Kde: Lužice

Kdy: sobota, od 15.00

Rachot motorů a vůně spálených pneumatik. Taková bude sobota v parku U Vrchnice v Lužicích. Uskuteční se tam totiž již pátý ročník závodů traktůrků. Rychlostní závod se pojede ve dvou kategoriích, a to domácí a tovární výroby. „Oproti minulým ročníkům přineseme novinku v podobě mini cupu, závodu pro ty nejmenší. Děti budou závodit na tříkolkách a traktůrcích na šlapací pohon," uvedl Josef Krchnivý za spolek Lužických mužáků.

Součástí závodů bude také divácká anketa o nejoriginálněji vyzdobený traktůrek. „Mezi doprovodný program jsme letos zařadili ukázku RC modelů letadel a přehlídku traktorů a zahradní techniky," doplnil Krchnivý. Po skončení závodů se mohou návštěvníci pobavit na country večeru pořádaném Lidovým domem v Lužicích. Vystoupí zde skupina Rošťáci, součástí občerstvení bude grilované sele.

ŠARDICKÝ VINOBRANÍ A ZARÁŽENÍ HORY

Kde: Šardice

Kdy: neděle, od 15.00

Ve znamení vinařských tradic, písniček a folkloru se ponese nedělní odpoledne v Šardicích. Mendelův vinařský spolek Šardice si pro všechny milovníky vína a folklorních tradic připravil Šardický vinobraní a zarážání hory. „Akci pořádáme ve spolupráci s Folklorním sdružením Šardičan. V průběhu pořadu vystoupí Slovácký krůžek Šardičan, Ochotníci ze Šardic, Šardické ženy a Mužáci ze Šardic," přiblížil program František Foretník, předseda spolku vinařů. Na programu je i scénka ze zarážání hory s přísahou hotařů. Tu doprovodí cimbálová muzika Denica ze Šardic. Po skončení vystoupení je v plánu volné posezení u cimbálové muziky. „Doufáme, že se nám podaří získat první burčák a dopřát tak návštěvníkům nevšední zážitek," dodal Foretník. Vinobraní se koná v areálu za starou školou.

SLAVNOSTI CHLEBA

Kde: Boršovské louky, Kyjov

Kdy: sobota, od 10.00

Milovníci pečeného chleba se sjedou tuto sobotu do Kyjova. Na Boršovských loukách se uskuteční první ročník Slavností chleba. „Chceme vyzkoušet naši novou hliněnou pec a zároveň připravujeme ochutnávku kváskových i kvasnicových domácích chlebů," uvedla za organizátory Žaneta Brhelová. Součástí slavností bude i burza nápadů a výměna kvásků. Slavnostem bude předcházet brigáda kolem maringotky v podobě kosení, sekání, hrabání, přípravy dřeva a jiné drobné údržby luk. Ta začne v deset hodin odpoledne a účastníci ji zakončí společným vařením polévky v kotlíku. „Po náročném úklidu už pak nebude nic bránit vychutnání si těch nejlepších domácích bochníků chleba. Samozřejmostí je také výměna receptů, inspirací a zkušeností," dodala Brhelová.

KAREL MIROVSKÝ