Kyjovští radní totiž v úterý vyhlásili konkurz na pracovní místo ředitele Domu dětí a mládeže Kyjov, příspěvkové organizace města, s nástupem od prvního ledna 2015. „Založili jsme jej v předstihu proto, že krajský dům dětí fakticky zanikne," vysvětlil starosta Kyjova František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých).

Postupem radnice je zaskočený náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který má na starosti oblast krajského školství. Vypsané výběrové řízení je podle něj přinejmenším podivné. „Na základě rozhodnutí zastupitelstva si město může takový subjekt zřídit, ale pokud chce, aby byl příjemcem peněz ze státního rozpočtu, musí se jednat o regulérní školskou organizaci zapsanou v rejstříku. Z mého pohledu nevím, čemu má nová instituce zřizovaná městem napomoci," vyjádřil se Juránek.

Upozornil, že zrušení nebo omezení domečku zřizovaného krajem žádné okolnosti nenasvědčují. „Nemám ani náznak toho, že by se tam mělo něco změnit. O děti je postarané, je zde pouze snaha a žádost Kyjova, aby mu dům dětí a mládeže patřil," doplnil náměstek. Domnívá se, že ministerstvo by případné platby dvěma organizacím neschválilo.

K přesunu domečku pod Kyjov by mělo dojít od prvního ledna následujícího roku spolu s objekty, jejichž vlastníkem je kraj. Jedná se o sídlo v Husově ulici a několik chatek na pozemku rekreačního střediska v Hutisku-Solanci. Radnice si už dříve svůj krok podmínila tím, že chce nemovitosti získat bezúplatným převodem. „Nejprve bude město využívat budovu kraje v režimu bezúplatné výpůjčky a poté se uskuteční převod či směna," nastínil možnosti starosta.

Záměr ale musí schválit jihomoravští zastupitelé. Ti se sejdou až osmnáctého září. Desátého přitom končí lhůta pro podání přihlášek do konkurzu na ředitele kyjovského domečku. „Nově zřízená obecní příspěvková organizace bude do Rejstříku škol a školských zařízení zapsaná s tím, že musí nejpozději od data zahájení činnosti doložit majetkové právo k nemovitosti, v níž působí," sdělila mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

To, že by ze zářijového jednání vzešlo zamítavé stanovisko, Lukl nepředpokládá. „Máme podepsané memorandum o vzájemném postupu. Jediný, kdo by převod mohl zrušit, je nové zastupitelstvo města, které by následně vzniklou organizaci ukončilo," přiblížil starosta.

Před výběrovou komisi se plánuje postavit i současný šéf domu dětí Zdeněk Kunz (SPO). „Stále spadáme pod kraj, převod není oficiálně potvrzený krajským zastupitelstvem. Jako ředitel neodcházím, přihlašuji se do konkurzu," řekl Kunz.

Podle opozičního kyjovského zastupitele za KSČM a předsedy krajského výboru pro výchovu Iva Pojezného není záležitost s připravovanou změnou jednoduchá. „Je zbytečné převádět organizaci zřízenou a financovanou krajem pod město. Dojde tak k zatížení rozpočtu. Za snahou bych viděl vedlejší úmysl," vyjádřil se Pojezný.

Dům dětí a mládeže funguje v Kyjově už čtyřicet let a jeho kroužky navštěvuje každý týden na pět set dětí. Město na chod školského zařízení přispívá asi sto tisíci korunami ročně.

JIŘÍ KOSÍK

PETRA ČECHOVÁ