Před vchodem kulturního domu kouří skupiny mužů v uniformách a uvnitř zní hudba z doby Oldřicha Nového. V Kyjově začal Dobový ples. Podle pořadatelů ples s velkým P. „Atmosféra tady, ti krásní lidé, hudba. Tak má podle mě vypadat skutečný ples a myslím, že i to je jedním z důvodů, proč je o něj stále tak velký zájem. Člověk se zde opravdu vrací do dob první republiky, každého hosta přivítáme a uvedeme na místo,“ říká v úvodu páteční akce Petr Něnička, vedoucí vlkošského Military muzea generála Sergěje Jana Ingra, které je společně s Městským kulturním střediskem v Kyjově pořadatelem akce.

Letošní ročník inspiroval film Kristián, do čehož je stylizovaný například i fotokoutek, číslovaní stolů či raut. „Fotoateliér tu máme každý rok, ale letos jsme jej udělali jako Orient expres, právě na motiv filmu, v němž Oldřich Nový pracoval jako úředník cestovní kanceláře a prodával zájezdy do Afriky a Orientu. I u rautu máme cedule, které návštěvníky seznamují s exotickým ovocem, které na stole jsou,“ vysvětluje Něnička, který s pořádáním plesu začal před devíti lety. „Byli lidé, kteří nechtěli chodit do muzea, protože prý nemají rádi válku. Tato doba, však byla velmi rozmanitá a měla mnoho tváří, i proto jsme tehdy zorganizovali ples. A pokračujeme doposud. Mnoho lidí mi nadává třeba za to, že se tu objevují vojáci v německých uniformách. Ale to je obraz té doby a je důležité si minulost připomínat,“ doplňuje Něnička.

V sále, kterým zní prvorepublikové melodie v podání Melody gentlemans z Lednice, se na tanečním parketu objevují první páry. Zatímco mezi tanečníky jsou především muži ve fracích, u stolů s lahvemi vína posedávají muži ve vojenských uniformách. Jedním z nich je i Erik Pekarovič. „Na tento ples jsem s partnerkou vyrazil poprvé a jsme nadšení, atmosféra je skvělá. Jsem členem Klubu vojenské historie Panter, takže k historii dvacátých a třicátých let mám velmi blízko. Proto taky nebyl problém vyrazit na ples v dobovém oblečení. U partnerky to bylo horší, to byl stres,“ směje se mladý muž, který do Kyjova přijel ze Slovenska.

Nejen slovenští hosté dávají plesu mezinárodní nádech. O kousek dál sedí dvojice žen, které na jih Moravy přijeli z Polska. Důvod hojné návštěvnosti je podle hostů zřejmý. Noblesa. Návrat do úplně jiné doby. Chování lidí. I proto se sem mnozí vrací pravidelně. „Jsem tu už posedmé. Jezdíme pravidelně s rodinou. Jednak proto, že jsme milovníci historie, a pak má tento ples takovou příjemnější atmosféru. Oblečení je úplně jiné než nyní, více nóbl, hraje skvělá hudba. I proto mám módu dvacátých let velmi ráda,“ hodnotí událost Hana Holečková.

A její slova potvrzuje i další ze stylově oblečených žen. „Začínali jsme jezdit už do Vlkoše, a protože jsme z Kyjova, jsme rádi že ples se nyní koná tady. Na člověka tu dýchá atmosféra dvacátých a třicátých let. Všichni se krásně obléknou a těší se z večera. Vracíme se tu do doby, která byla,“ říká Lenka Vlachová, která se dobového plesu účastní už osm let. A pokaždé ve stylovém oblečení. Do Kyjova se ples přestěhoval v loňském roce jako součást oslav sta let od vzniku Československa. A prozatím také zůstává.

MICHAELA IVÁNKOVÁ