Před vchodem kulturního domu kouří skupiny mužů v uniformách a uvnitř zní hudba z doby Oldřicha Nového. V Kyjově začal Dobový ples. Podle pořadatelů ples s velkým P. „Atmosféra tady, ti krásní lidé, hudba. Tak má podle mě vypadat skutečný ples a myslím, že i to je jedním z důvodů, proč je o něj stále tak velký zájem. Člověk se zde opravdu vrací do dob první republiky, každého hosta přivítáme a uvedeme na místo,“ říká v úvodu páteční akce Petr Něnička, vedoucí vlkošského Military muzea generála Sergěje Jana Ingra, které je společně s Městským kulturním střediskem v Kyjově pořadatelem akce.

Letošní ročník inspiroval film Kristián, do čehož je stylizovaný například i fotokoutek, číslovaní stolů či raut. „Fotoateliér tu máme každý rok, ale letos jsme jej udělali jako Orient expres, právě na motiv filmu, v němž Oldřich Nový pracoval jako úředník cestovní kanceláře a prodával zájezdy do Afriky a Orientu. I u rautu máme cedule, které návštěvníky seznamují s exotickým ovocem, které na stole jsou,“ vysvětluje Něnička, který s pořádáním plesu začal před devíti lety. „Byli lidé, kteří nechtěli chodit do muzea, protože prý nemají rádi válku. Tato doba, však byla velmi rozmanitá a měla mnoho tváří, i proto jsme tehdy zorganizovali ples. A pokračujeme doposud. Mnoho lidí mi nadává třeba za to, že se tu objevují vojáci v německých uniformách. Ale to je obraz té doby a je důležité si minulost připomínat,“ doplňuje Něnička.

V sále, kterým zní prvorepublikové melodie v podání Melody gentlemans z Lednice, se na tanečním parketu objevují první páry. Zatímco mezi tanečníky jsou především muži ve fracích, u stolů s lahvemi vína posedávají muži ve vojenských uniformách. Jedním z nich je i Erik Pekarovič. „Na tento ples jsem s partnerkou vyrazil poprvé a jsme nadšení, atmosféra je skvělá. Jsem členem Klubu vojenské historie Panter, takže k historii dvacátých a třicátých let mám velmi blízko. Proto taky nebyl problém vyrazit na ples v dobovém oblečení. U partnerky to bylo horší, to byl stres,“ směje se mladý muž, který do Kyjova přijel ze Slovenska.

Antonín Kučera vydal druhou publikaci dobových fotek Hodonína.
Představí vagonovou kolonii. Nová kniha ukáže osm set pohledů do historie města

Nejen slovenští hosté dávají plesu mezinárodní nádech. O kousek dál sedí dvojice žen, které na jih Moravy přijeli z Polska. Důvod hojné návštěvnosti je podle hostů zřejmý. Noblesa. Návrat do úplně jiné doby. Chování lidí. I proto se sem mnozí vrací pravidelně. „Jsem tu už posedmé. Jezdíme pravidelně s rodinou. Jednak proto, že jsme milovníci historie, a pak má tento ples takovou příjemnější atmosféru. Oblečení je úplně jiné než nyní, více nóbl, hraje skvělá hudba. I proto mám módu dvacátých let velmi ráda,“ hodnotí událost Hana Holečková.

A její slova potvrzuje i další ze stylově oblečených žen. „Začínali jsme jezdit už do Vlkoše, a protože jsme z Kyjova, jsme rádi že ples se nyní koná tady. Na člověka tu dýchá atmosféra dvacátých a třicátých let. Všichni se krásně obléknou a těší se z večera. Vracíme se tu do doby, která byla,“ říká Lenka Vlachová, která se dobového plesu účastní už osm let. A pokaždé ve stylovém oblečení. Do Kyjova se ples přestěhoval v loňském roce jako součást oslav sta let od vzniku Československa. A prozatím také zůstává.

MICHAELA IVÁNKOVÁ

Ilustrační foto.
Řidiči riskují. Z auta si dělají kancelář