S návrhem přišel kyjovský starosta František Lukl už letos na jaře. „Chci poděkovat lidem za jejich přístup, a to nejen slovně, ale i konkrétním rozhodnutím. Věřím, že to bude další impuls k třídění odpadu," řekl starosta a zároveň uvedl i přesná čísla.

„Vytřídili jsme na osobu třiapadesát kilogramu papíru, plastu a skla. Meziročně se tak snížil objem odpadu o čtyřicet procent," upřesnil Lukl.

Kyjov je letos první v třídění odpadů v Jihomoravském kraji, a to hned ve dvou kategoriích. Kraluje v množství vytříděného odpadu na jednoho obyvatele a zvítězil také ve snížení množství komunálního odpadu. „To zřejmě souvisí s tím, že lidé začali třídit bioodpad," podotkl Lukl. Ten Kyjovští oddělují od dubna. Za úspěch získalo město třicet tisíc korun, které použije na rozšíření hnízd pro tříděný odpad.

Starosta chce v případě, že bude Kyjov v třídění stále úspěšný, poplatek za vývoz odpadu úplně zrušit. „Nahradili bychom jej zvýšením daně z nemovitosti. Na peněženky většiny obyvatel města by tato změna neměla negativní vliv. Víc by ale platili majitelé rozsáhlých nemovitostí, objektů a prostor," sdělil Lukl.

Okresní město se k podobnému kroku prozatím nechystá. „Letos došlo k úpravě poplatku pro určité skupiny lidí, takže například důchodci či rodiny s dětmi platí méně. Do budoucna samozřejmě snižování poplatku nevylučuji, prozatím jsme se však o ničem podobném se zastupiteli nebavili," uvedla hodonínská starostka Milana Grauová.

Většina Hodonína platí ročně šest set korun. Zvýhodnění jsou ti nejmenší do deseti let a pak starší pětašedesáti let. „Obě skupiny platí tři sta korun. Dalšími zvýhodněnými jsou vysokoškolští studenti, kteří bydlí v místě studia vzdáleném víc než padesát kilometrů od Hodonína. Těm město účtuje čtyři sta osmdesát korun," sdělila mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Nespokojenost

I tak se zdá některým obyvatelům Hodonína poplatek za odvoz odpadu vysoký. „Současná částka mi opravdu vadí. Ještě víc mě však zarazilo, že v momentě, kdy se nám narodil syn, hned jsem měla ve schránce obálku se složenkou," řekla šestadvacetiletá maminka Sabina Hodáňová.

Obnos, který lidé v Hodoníně zaplatí, však neodpovídá ani polovině skutečných nákladů za svoz odpadků. Příjem z poplatku sice těsně přesahuje deset milionů korun, město však za odvoz loni zaplatilo téměř třiadvacet milionů.

Navíc ještě hodonínský odbor ekonomiky a financí eviduje přes dva tisíce těch, kteří za poplatky stále dluží. „Celkový počet dlužníků je dva tisíce dvě stě osmdesát, ne všichni však musí být v současné době obyvateli Hodonína. Jde totiž o dlužníky od roku 2002, tedy od doby, co se poplatek začal vybírat," vysvětlila mluvčí.

Ve Veselí nad Moravou platí lidé za svoz odpadu 504 korun.