Podobnou obměnou projde od září zhruba osmdesát procent provozoven ve městě. „Nebudou to samozřejmě zcela všechny, ale většina se takto dohodla," poznamenal Kalábek.

Vyhlášku, která znamená zákaz automatů od roku 2015, schválili kyjovští zastupitelé už před více než rokem. „V tomto volebním období se k hazardu už nikdo vracet nechce a ani nebude. Nevylučuji, že tuto otázku otevře nové zastupitelstvo na základě jednání s asociací herního průmyslu, které navrhuje kompromisní řešení," sdělil starosta Kyjova František Lukl.

Zároveň upozornil, že pokud bude nové složení radnice alespoň částečně podobné tomu nynějšímu, vyhláška pravděpodobně zůstane v původním znění. „Většina zastupitelů se shoduje v tom, že jde o nešvar, který nevyváží ani finanční bonus pro město," přiblížil postoj starosta.

Díky hazardu je Kyjov každý rok bohatší o více než sedm milionů korun. Od příštího roku by se tato částka snížila o pět milionů. Zbylé dva miliony pokladna získá z daní z loterií v celé České republice.

Provozovatelé heren se shodují, že by pro ně zákaz výherních automatů měl likvidační dopad. „Pokud opatření začne od ledna platit, budu muset propouštět. Za zisk z hazardu jsem mohl zřídit penzion i letní zahrádku. Proto mohu s jistotou tvrdit, že bez motoru, který podnikání táhne, fungovat dál nepůjde," sdělil majitel baru Petr Kukulka, který iniciuje jednání s vedením města. „Snažíme se je přesvědčit o tom, že absolutní zákaz je nesmyslný. Je potřeba najít nějaký kompromis, aby se v momentě, kdy provozovny skončí, ve městě neobjevilo dalších padesát nezaměstnaných lidí. Navíc hrozí riziko, že vznikne takzvaný černý trh," upozornil Kukulka.

Právě případné nezákonné herny jsou podle Lukla tématem k diskuzi. „Jednalo by se o nejhorší možnou variantu. Lidé by v soukromých podnicích dál hráli a město by nemělo z hazardu žádné peníze," doplnil starosta.

Pokud plánované opatření vejde v platnost, Kyjov by mohl být od příštího roku prvním městem hodonínského okresu, kde nebudou loterie, sázkové hry nebo výherní automaty. Těch má nyní více než sto. Myšlenka města bez hazardu má své zastánce i v Hodoníně, kde v současné době funguje přes čtyři sta výherních zařízení. Petice za referendum o hazardu koluje mezi lidmi už několik měsíců. Hodonínští zastupitelé se totiž ani přes řadu projednávání a možných variant na konečném řešení stále nedohodli. Bez automatů mají být v následujících letech například i Vacenovice a Šardice. „V obci máme sedmnáct strojů, ukončení jejich provozu je v plánu na rok 2017. Další proto už ani nepovolujeme," řekla starostka Šardic Blažena Galiová.