Město je zřídí v části parkoviště při Nerudově ulici, tedy blízko hlavní dopravní tepny, silnice I/54. „Budou tam čtyři kontejnery, tedy na papír, plasty, sklo barevné a bílé. Máme vydané stavební povolení, takže nic nebrání tomu, abychom začali,“ uvedl tajemník kyjovského městského úřadu Filip Zdražil.

Kyjovští ale ještě musejí tuto zakázku vysoutěžit. Důvody pro zavedení novinky jsou zejména estetické, což souvisí i výběrem poměrně frekventovaného místa ve středu města. Druhou výhodou je zhruba trojnásobně větší kapacita podzemní nádrží na odpad než stávajících nadzemních kontejnerů. „Informovali jsme se ve Veselí s tím, že finanční náročnost související s podzemními kontejnery je ale zhruba až čtyřnásobná,“ vysvětlil tajemník.

Elektrárna v Hodoníně má nové chlazení.
VIDEO: Nové chlazení v hodonínské elektrárně, moderní technologie je z Izraele

Do konce tohoto roku by tak lidé v Kyjově mohli využívat toto první podzemní uložiště. Druhým do budoucna plánovaným místem pro využití podzemních kontejnerů je pak parkoviště za kulturním domem. „Obě vybrané lokality trpí i tím, že se kolem nich tvoří černé skládky. Přitom jsou hodně na očích,“ podotkl tajemník. Navíc kolem parkoviště u kina projedou tisíce aut denně.

Ve zmiňovaném Veselí nad Moravou začali instalovat první stanoviště s podzemními kontejnery už v roce 2019. Aktuálně jich mají Veselané k dispozici už dvanáct. „Poslední z nich mohou lidé využívat nově od tohoto týdne,“ informoval ředitel Služeb města Veselí Miroslav Jahoda.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Podzemní kontejnery mají podle veselské radnice oproti tradičním kontejnerům na tříděný odpad hned několik výhod. „Všechen odpad je uložen pod zemí, kde je stálejší teplota, čímž dochází ke zpomalení rozkladu odpadu a snížení vzniku zápachu. Výhodou je také estetický vzhled místa i čistota sběrného místa. Vhozová šachta se navíc u podzemních kontejnerů otevírá pomocí nášlapného systému, což zaručuje větší komfort při vhazování odpadu,“ uvedla před časem tehdejší mluvčí veselské radnice Simona Dufková.