„V předchozích letech se prohlídky nekonaly z důvodu epidemie covid-19. Nicméně konkrétně přehrada Koryčany byla zpřístupněna v loni při oslavách města na žádost pana starosty. Prohlídek na jednotlivých přehradách se účastní stovky lidí, protože vodní díla jako kritická infrastruktura státu nejsou běžně přístupné,“ informoval Deník mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Nutrie jsou v Kyjově doma v říčce Kyjovce v okolí tamního mlýna.
VIDEO: Nutrie baví rodiny v Kyjově. Radnice ale varuje před přílišným krmením

Parkovat bude možné pod hrází před příjezdem do areálu Povodí Moravy. „Sraz zájemců o prohlídku bude přímo na parkovišti u nové prodejny ryb. Zaměří na hráz a revizní štolu vodního díla,“ přiblížil mluvčí.

Prohlídky s průvodcem začnou vždy v celou hodinu od devíti do čtrnácti hodin. Dá se očekávat, že jejich tempo se bude přizpůsobovat aktuální návštěvnosti. Vodárenská nádrž Koryčany na Kyjovce se nachází asi kilometr východně nad městem Koryčany a zhruba dva kilometry od hranic hodonínského okresu, kam tok říčky také následně pokračuje.

Poslední velká vodohospodářská úprava řeky Moravy v úseku mezi Hodonínem a Lanžhotem v 70. letech minulého století. Takto vypadalo odstavování ramene Moravy v roce 1973. Foto se svolením Povodí Moravy
Řeka Morava u Hodonína ztratila rameno před padesáti lety. Kvůli hrozbě povodní

„Nádrž byla postavena v padesátých letech minulého století, kdy se hledaly nové zdroje vody pro rozvíjející se průmysl. Do trvalého provozu bylo vodní dílo uvedeno v roce 1963. Nádrž je určena k akumulaci vody pro vodárenský odběr do skupinového vodovodu Kyjov, trvalé zajištění minimálního zůstatkového průtoku v období sucha a snížení povodňových průtoků,“ sdělil Chmelař s tím, že v prostoru podhrází vodárenské nádrže v místě stávajících rybochovných objektů byla předloni v červnu dokončena rekonstrukce Rybochovného hospodářství Koryčany.