„Po dlouhé době jsme si řekli, že když naše nemocnice předepíše ročně léky za devadesát až sto milionů korun, není příliš dobré, aby všechny své napsané recepty pouštěla ven," vysvětlil náměstek léčebně preventivní péče kyjovské nemocnice Richard Strýček s tím, že hospodářská situace nutí nemocnici k vícezdrojovému financování. „Pouze platby od pojišťoven a poplatky od pacientů nestačí. Proto i příjmy nemocniční lékárny mají jít do nemocnice," řekl Strýček.

V areálu kyjovské nemocnice jsou tak v této době lékárny dvě. Jedna nová, provozovaná nemocnicí a druhá privátní. „Lékárna u brány se před šestnácti lety pronajala soukromníkovi, který měl každoročně obrovské tržby. Přitom tyto peníze mohly jít nemocnici, která se potýká s nemalými peněžními problémy," sdělil Strýček. Jediným příjem, který nemocnici přitékal ze soukromé lékárny, byl pouze z nájemného.

Lékárna nutností

Jako příklad a zároveň důvod, proč má nemocniční lékárna fungovat, uvedl i to, že má-li zůstat zachované dětské oddělení, které prodělává, musí mít nemocnice mnohem vyšší příjmy.

Proto je podle Strýčka nová lékárna pro nemocnici hospodářskou nutností. Ten se také domnívá, že většina pacientů bude v nové lékárně nakupovat, a to kvůli ceně a širokému sortimentu léků.

Protože soukromá lékárna u brány nemocnice má smlouvu, kterou nejde vypovědět, tak Strýček přiznává, že si budou vzájemně konkurovat. „Bohužel pro nás musí lékárna u brány zůstat," řekl Strýček. Zároveň vidí jako výhodu přímou komunikaci lékaře s lékárníkem.

Myšlenka nemocniční lékárny se v hlavách personálu kyjovské nemocnice zrodila už dříve. Podle Strýčka však chyběla odvaha k jejímu uskutečnění. „K tomu, aby se nápad uskutečnil, je potřeba ředitele, který se do toho opravdu pustí. To se tomu současnému povedlo," je přesvědčený Strýček.

Prvnímu únoru, kdy se lékárna otevřela, předcházel půlrok stavebních úprav, shánění personálu, vybavení a vyřízení potřebných náležitostí.

Další novinkou v kyjovské nemocnici je zmodernizované interní oddělení, které se slavnostně otevře už tuto středu.

MICHAELA MUNZAROVÁ