Prozatím psí přízeň pociťují malí pacienti v Kyjově na dětském oddělení dvakrát do měsíce. Trénovaný zlatý retrívr je jim k dispozici pod dohledem předsedy Canisterapeutického sdružení jižní Morava Milana Doktora z Lipova. „Dohodli jsme se na dvaceti návštěvách do konce roku 2016. Jedna z nich vyjde zhruba na osm set korun. Už ale hledáme sponzory, kteří by nám tuto službu do budoucna pomohli zaplatit," uvedla ředitelka Nemocnice Kyjov Danuše Křiváková.

Speciálně vycvičený pes navštěvuje také starší pacienty lůžkové části odloučeného pracoviště ve Veselí nad Moravou.

Podpůrná metoda je založená na tom, že pes dokáže u člověka vyvolat dobrou náladu a přináší zlepšení jeho psychického i fyzického stavu. Pacienti jsou schopní se rychleji a nenásilně uvolnit, aniž by o tom vůbec věděli. „Děti jsou naprosto spontánní, se psem se mohou mazlit, přitulit se k němu, projít se po chodbě nebo se s ním před někým pochválit. Tím se otvírá také jejich sebevědomí," vysvětlil Milan Doktor

Jihomoravský spolek se canisterapii věnuje asi sedmnáct let a jeho členové navštěvují dětské domovy, mateřské školy, centra sociálních služeb či stacionáře. Nemocnice ale zůstávaly většinou stranou. „Myslím, že je to jen otázka času. Záleží na vedení, jestli se rozhodne služby nemocnice rozšířit. Nemusí mít obavu, že jsou psi třeba nebezpeční. Jsou inteligentní, odzkoušení a terapeuti přesně vědí, co mají dělat," dodal Doktor, který má na Horňácku chovatelskou stanici s dalšími dvěma čtyřnohými odborníky na canisterapii. Také zaučuje asi čtyřměsíční štěně.

Za přínos novou službu považuje primář dětského oddělení Milan Tauš. „Vyzkoušíme ji a pak vyhodnotíme, zda například nebudou negativní reakce od rodičů. Pro děti je to příjemné zpestření a rozptýlení," řekl primář.

Podle něj by zcela běžné zvíře v nemocnici nemělo co pohledávat. V tomto případě je to ale jiné. „Jedná se o speciálně vychovaného psa pod veterinární kontrolou a se všemi atesty, které musí mít. Majitel nebo průvodce psa má také osvědčení. Na druhé straně je jasné, že třeba na operační sál se nedostane," uvedl Tauš.

Canisterapeutické sdružení má podle Doktora asi sto šedesát členů, kteří se starají až o pět set psů. Trénují je už od štěňat, přičemž je vystavují různým podnětům a vyhroceným případům. V dospělosti psi musí složit zkoušku složenou z deseti modelových stresových situací. Když v nich prokáží dostatečný klid, získají certifikát. „Certifikace platí pro psa a člověka, který s ním canisterapii provozuje," vysvětlil Doktor.

Na jižní Moravě mají se psí terapií, jakožto alternativní léčebnou procedurou, pozitivní zkušenosti ve vyškovské či blanenské nemocnici. Po Kyjovu zvířecí návštěvy spustí také v Hodoníně. A to pro pacienty déle upoutané na lůžko. „Začneme nejspíš od druhé poloviny dubna na oddělení ošetřovatelské péče. Zvláště starší lidé mají o canisterapii zájem a kontakt 
s jakýmkoliv živým tvorem je pro ně přínosný," informovala ředitelka Nemocnice TGM Hodonín Věra Dostálová.