„Nyní jsem schopný se do kyjovské nemocnice dopravit sám. Když budu muset do Brna, strávím tím jednak celý den, jednak mě někdo bude muset doprovázet," popsal Švorba jen jednu z komplikací, které by vznikly pacientům s nemocemi očí. Obzvlášť u nich je podle něj důležitá i důvěra k očnímu specialistovi, na kterého jsou zvyklí.

Podle starosty Kyjova Františka Lukla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jako nejsilnější z pojišťoven vážně debatuje o sloučení lůžkového fondu očního, kožního a ušního oddělení a části ortopedie v kyjovské nemocnici. „V Jihomoravském kraji už došlo k optimalizaci lůžkového fondu, kyjovské nemocnice redukovala lůžka a jakékoliv další změny v rozsahu poskytnuté péče směrem dolů nepřipadají v úvahu," reagoval starosta na seznam, jenž zveřejnil Svaz zdravotních pojišťoven ČR a podle kterého má kyjovská nemocnice dostat „středně dlouhou smlouvu se změnou struktury".

U takové smlouvy chtějí podle ředitele VZP Pavla Horáka pojišťovny do dvou nebo tří let vyřešit strukturu péče v některých oborech. Podle tiskové zprávy Svazu zdravotních pojišťoven patří Kyjov k osmnácti nemocnicím, ve kterých střednědobá smlouva zaručí čas na dořešení restrukturalizace. Zdravotní pojišťovny chtějí snížit počet lůžek akutní péče až 
o šest tisíc v celé ČR. Zpráv také uvádí, že management většiny českých nemocnic 
s nimi o optimalizaci sítě lůžkových zdravotnických zařízení jednal. „Smlouva je dvoustranný akt. Nerovnoprávné smlouvy nebudeme podepisovat," vyjádřil se prozatím ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda, který smlouvu ještě nemá k dispozici. „Samozřejmě jsme krajská zařízení a budeme muset respektovat, co řekne kraj," doplnil. Navíc ale upozornil, že Jihomoravský kraj už dříve podepsal s ministerstvem zdravotnictví a VZP memorandum o akutní lůžkové péči a vyjednal si tak podobu lůžkové sítě ve stávajících nemocnicích. „Není žádný důvod, proč by memorandum nemělo platit," domnívá se Svoboda.

Kvůli smlouvám s nemocnicemi se také příští týden sejdou starostové z Hodonínska. „Pokud si chce VZP zahrávat, máme nástroj, jak doporučit obyvatelům Kyjovska, Veselska I Hodonínska, aby přestoupili k jiné pojišťovně," tvrdí starosta Lukl.

Přestože hodonínská nemocnice má dostat smlouvu dlouhodobou na pět let, přídavek u smlouvy „s částečnou změnou struktury" není prozatím jasný ani vedení této nemocnice.„Oče­kávám, že dostaneme návrhy rámcových smluv, musíme se s nimi seznámit a budeme o znění smlouvy jednat," uvedl ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík s tím, že z předchozích jednání s VZP žádné zásadní změny nevyplynuly. „Naopak jsme v červnu s VZP podepsali dohodu o zachování stávajícího rozsahu akutních lůžek a všech oddělení akutní lůžkové péče v rozsahu po redukci v roce 2011," řekl. I on si myslí, že pokud smlouva nebudou pro nemocnici přijatelné, nemůže si ji dovolit podepsat.