Radnice nyní na domeček přispívá asi sto tisíc korun ročně. Zabezpečení jeho chodu však podle Pojezného vyjde na víc než dva miliony. „Z toho jsou zaplacené například odměny zaměstnancům či pomůcky. Město bude muset investovat velké částky. Výdaje navíc rok od roku rostou a za deset let budou obrovské," řekl zastupitelům Pojezný.

Petr Hudeček, z koaliční Sedmadvacítky nezávislých, však upozornil, že z velké části se na financování podílí ministerstvo školství. Kyjovského rozpočtu se tak podle něj změna zásadně nedotkne.

Přestože převod zastupitelé už odsouhlasili, proti se může ještě postavit Jihomoravský kraj. Část majetku, který domeček využívá, totiž patří dílem kraji a dílem radnici. Ta má proto podmínku. „K převodu dojde v případě, že kraj odsouhlasí bezúplatný převod těchto nemovitostí pod město. Budeme určitě vhodnějším zřizovatelem. Koneckonců jde o děti žijící v Kyjově," vyjádřil se kyjovský starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých).

Podle něj bude tato varianta přínosem také v momentě, kdy dům dětí a mládeže požádá o dotace. „Když bude pod městem, bude to jednodušší. Můžeme mít výhodu i v tom, že ubude-li kraji starost s domečkem, může se více věnovat naší nemocnici," nabídl svůj pohled Lukl.

Jednání s krajem

Nyní mají převod na stole jihomoravští radní. „Návrh budeme projednávat a s Kyjovem jednat o konkrétních podmínkách," uvedl náměstek hejtmana a radní Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který má školství na starosti.

Převod nepodporuje ani lídr opozičních sociálních demokratů Jiří Frolec. „Je netaktický a nehospodárný. Navíc bude muset být i nové výběrové řízení na ředitele domečku, které je podle mého názoru zbytečné. Současný šéf má funkční období šest let," řekl Frolec.

I přes možnost, že dům dětí a mládeže bude mít nového ředitele, ten současný je pro městskou správu. „Už od počátku zastávám názor, že by k převodu mělo dojít, a to i přes problémy, které s tím souvisejí. Zatíží kyjovský rozpočet, bude nové výběrové řízení na ředitele, ale určitě změna zase zlepší spolupráci a komunikaci s městem. Dají se například lépe koordinovat akce, na kterých můžeme spolupracovat se základními školami, jejichž zřizovatelem je město. A navíc budeme na domácí půdě," vyjádřil se k plánovaným změnám šéf zařízení Zdeněk Kunz.

Rozdílné názory měli na změnu nejen členové zastupitelstva, ale také rodiče dětí či externí pracovníci domečku. Těch přišlo na jednání zastupitelů kolem desítky. Vystoupil za ně Jiří Frič. „Jsme rozhodně pro převod zřizovatelských práv pod Kyjov. Jde o kyjovské děti a město by o ně mělo mít zájem. Podle nás dojde i k lepší koordinaci akcí, které budou domeček s městem spolupořádat," řekl Frič.