Účastníci poznají budovy v Kyjově ve stylu funkcionalismu. „Kyjov byl v tomhle ohledu především ve třicátých letech opravdu výjimečný. Vyrostlo tam veliké množství funkcionalistických vil," řekl architekt Vladislav Králíček. Později byla větší část budov zbořena. I přesto je ve městě stále neobvykle mnoho staveb postavených v tomto stylu.

Začátek prohlídky bude u spořitelny na náměstí. Průvodce nejdříve řekne něco o tomto prvorepublikovém stylu a poté představí nejzajímavější stavení.

Nejedná se pouze o osobní vily. Součástí prohlídky bude například i bývalá dětská poliklinika nebo základní škola Újezd. „To, že je v Kyjově tolik funkcionalistických budov, je určitě i díky tomu, že se tam narodili tři významní architekti. Z nich největší vliv měl rozhodně Josef Polášek," dodal Králíček.

Tento významný představitel funkcionalismu se narodil v Boršově. Studoval v Praze a poté v Holandsku. V Kyjově uskutečnil svůj první samostatný projekt. Později tam postavil kolem desítky vil. Kromě toho navrhl modlitebnu Českobratrské církve evangelické. Před jedenácti lety mu byla posmrtně udělena Pocta České komory architektů.

Už tradiční prohlídka Kyjov historický i moderní, která je od pondělí k dispozici, nabízí především řadu významných kyjovských staveb jako renesanční radnici a zámeček nebo kostel nanebevzetí Panny Marie. Zájemci se také podívají do běžně uzavřených prostor. Počet účastníků obou prohlídek není omezený. Organizátoři ovšem doporučují pro větší skupiny rezervaci. Exkurze jsou zdarma.

HANA NENÍČKOVÁ