Pro příští sezonu se budou muset Kyjovští pravděpodobně osvěžit v tropických teplotách jinde. Koupaliště čekají rozsáhlé změny.

Pokud se městu podaří dosáhnout na plánovanou dotaci, projde areál poprvé v historii kompletní rekonstrukcí, včetně sociálního zázemí. Náklady se budou pohybovat kolem částky sta milionů korun.

„Na rekonstrukci by se pracovalo celý příští rok a koupaliště by bylo uzavřeno,“ potvrdil starosta Kyjova František Lukl.

Před touto sezonou se podařilo plně opravit pouze dětské brouzdaliště. Z hygienických důvodů je tam už koupání vyhovující. Stav ostatních bazénů je ovšem velmi špatný.

„Každý rok se bazény před sezónou natírají, dochází ale k tomu, že se barva i kousky betonu odlupují. Trápí nás také únik a průsak vody do podloží. Denně doplňujeme na sto padesát kubíků, které se ztrácí,“ řekl za provozovatele koupaliště Luboš Švarc.

Po dokončení rekonstrukce by mělo být koupaliště atraktivnější než dosud. Momentálně má například jedinou skluzavku.

„Součástí nového areálu budou nové vodní atrakce, jako například tobogán, třídráhová skluzavka, masážní trysky, masážní lavice, houpací bazén, lezecká stěna, vodní číše či skokanská prkna. V areálu bude také nové volejbalové hřiště a zcela nová budova zázemí s šatnami, sociálním zařízením, zázemím pro obslužný personál či bufet,“ vyjmenovala hlavní změny mluvčí kyjovské radnice Andrea Rivolová. Stávající bazény budou vyměněny za moderní, nerezové.

Jelikož nechce radnice nechat obyvatele na holičkách, zapracovalo pro příští sezonu na náhradní variantě. Chystá totiž změny i na bývalém koupališti v odlehlé části Bohuslavice.

„I z výše zmíněného důvodu jsme spěchali na to, aby bohuslavické koupaliště bylo zrekonstruované v letošním roce,“ poznamenal Lukl.

Z léta chátrajícího areálu zavřeného kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám bude přírodní biotop. Přestavba si vyžádá asi šest milionů korun.

Přírodní koupací biotop je koupaliště s přírodním systémem filtrace vody bez chemikálií. V areálu v Bohuslavicích bude také prostor pro stolní tenis, závěsné kuželky a dětské hřiště. Okolí bude převážně zatravněné se zpevněnými chodníčky.

„Stavební práce by měly začít v září 2009 a během dvou měsíců by měly být hotovy tak, aby v příštím roce mohlo být toto koupaliště otevřeno a veřejnosti zpřístupněno,“ potvrdil starosta Kyjova.

Způsob stavby přírodního koupaliště přináší řadu výhod. Zejména jde o kvalitu vody a šetrnost provozu k životnímu prostředí. Pořizovací náklady jsou ve srovnání s umělým koupalištěm třetinové a podle zkušeností z měst, kde se biotopy nachází, také může být provoz mírně ziskový. Přírodní biotopy nejsou každoročně vypouštěny. Vypouštění se provádí v cyklu šest až osm let.