OSVOBOZENÍ KYJOVA

Kdy: sobota, od 10.00

Kde: Kyjov, Masarykovo náměstí a prostor za Městským kulturním střediskem

Zítra přesně ve čtyři hodiny odpoledne se strhne inscenovaná bitva o radnici v Kyjově. Více než sto příznivců vojenské historie a dalších nadšenců podle předem připraveného scénáře divákům přiblíží atmosféru, která před sedmdesáti lety nejenom na území Slovácka panovala. A důstojně tak vzpomene na válečné hrdiny a také oběti světového konfliktu. „Chceme ukázat surovou pravdu. Záměrem není něco lakovat na růžovo. Do ukázek proto bude zapojené také civilní obyvatelstvo," uvedl jeden z organizátorů, Petr Něnička z Military muzea generála Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši. Podle něj představení začne příjezdem kolony vojenské techniky. „Němci před sebou poženou civilisty tak, jak to bývalo běžné," uvedl pořadatel. Ještě ale než propukne hlavní program, vojáci rozbalí v prostoru za kulturním domem ležení. Kromě wehrmachtu a spojeneckých armád se tam od desíti hodin dopoledne objeví i odbojáři. Návštěvníci si prohlédnou uniformy, zbraně i další vybavení „Účast přislíbila také maďarská armáda, která bojovala na straně Němců. Lidé se tak podívají, čím disponovala. Jedná se snad o jediný klub v České republice a jeden z jeho členů je původem Maďar," uvedl Něnička. Připravená je rovněž těžká palebná síla. Výstřely z ručních zbraní místy přehluší kanonáda z děl, k vidění budou kulomety, různá obrněná auta, náklaďáky či motorky. Oproti loňskému roku je na soupisce motorizovaného vybavení jedna novinka. Po náměstí se projede tank. „Naposled tam byl asi v osmašedesátém roce," zasmál se Něnička. Diváci spatří typ německé těžké obrněné techniky tank StuG III. A zapojí se přímo do bojů. „Návštěvníci by si měli raději přinést chrániče na uši," upozornil Něnička.

VÝSTAVA VÍN PODLUŽÍ

Kdy: sobota od 14.00, neděle od 10.00

Kde: Dolní Bojanovice, obecní dům

Dva dny s vínem a hudbou mohou strávit všichni ti, kteří zavítají na Výstavu vín Podluží. Po deseti letech se vrací znovu do Dolních Bojanovic. Každým rokem se totiž koná v jiné z osmnácti obcí, které do vinařského sdružení patří. V dolnobojanovickém obecním domě budou návštěvníci vybírat z 849 vzorků. Převahu v nabídce mají s počtem 524 vína bílá. „Červených se sešlo dvě stě čtyřicet, růžových pětasedmdesát. A také máme deset klaretů, což jsou bílá vína vyrobená z modrých hroznů," prozradil za organizátorský tým Pavel Zigáček. Plody své práce nabídnou vinaři z dvaatřiceti obcí. Největší podíl mají domácí, po nich následuje Josefov, Moravská Nová Ves či Týnec. Košt začíná zítra úderem druhé hodiny odpolední. V tento den se mohou návštěvníci bavit až do deseti hodin večer. V pět hodin pořadatelé slavnostně vyhlásí vítěze, kterých je celkem deset. Třikrát je to šampion bílých, červených a růžových vín, a to z oblasti Podluží, ostatních obcí a z Dolních Bojanovic. Poslední cena náleží vystavovateli s nejlepší kolekcí. „Dostane ji vinař za nejvyšší bodový průměr čtyř nejlépe ohodnocených vín. Pokud jich dodal více, tak se ostatní nezapočítávají," vysvětlil Zigáček. Na úvod výstavy se o hudební program postará Cimbálová muzika Grajcar. V neděli zahraje jiná cimbálka, Stupava. Druhý den košt začíná už v deset dopoledne a skončí v osm hodin večer.

STAVĚNÍ MÁJE

Kdy: neděle, 14.30

Kde: Strážnice, skanzen

Pestrobarevné kroje a lidová písnička potěší v neděli odpoledne návštěvníky Muzea vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici. Členové místních folklorních souborů vztyčí v půl třetí odpoledne máj. Předcházet tomuto okamžiku bude slavnostní zahájení výstavy Hliněné stavitelství na Moravě. „Na devíti exponátech představujících konstrukční varianty hliněného zdiva je zachycená zaniklá stavební tradice. Dnes je reprezentovaná pouze zlomkem objektů," uvedl Martin Novotný z Národního ústavu lidové kultury. Součástí tradičního odpoledne bude také hudební pořad, v němž spolu se svými hosty vystoupí soubory Danaj, Žerotín a Demižón.

STRÁŽNICKÝ KORBÁČ 2015

Kdy: sobota, od 9.00

Kde: Strážnice, DDM

Pečlivou práci s plastem, barvami a lepidlem poznají návštěvníci letošního ročníku Strážnického korbáče. Ten už potřetí pořádají členové Spolku plastikových modelářů ve strážnickém Domu dětí a mládeže. Slavnostní zahájení výstavy je naplánované na zítra v devět hodin ráno. Modeláři budou soutěžit v základních kategoriích žáci do dvanácti let, junioři od třinácti do sedmnácti let, senioři od osmnácti let a speciálky. „Hodnotitelé nejlepším přisoudí poháry. Vítěze výstavy svým hlasováním vyberou příchozí diváci," informoval za pořadatele Jaroslav Semelka.