„Čtyři sanitky, které jsou stále v provozu, mají dokonce najeto už více než devět set tisíc kilometrů," upozornil na nemocniční rekordmany ředitel zařízení Petr Svoboda.

Čtyři zmíněná auta už teoreticky více než dvacetkrát „objela zeměkouli", přesto slouží k životně důležitým úkolům. Jak ředitel doplnil, osm sanitek je starších než patnáct let. Celkem po regionu jezdí třiadvacet sanitek.

„Možnou cestou může být nákup ojetých aut z Rakouska. Tam jsou sanitky vyřazovány podstatně dříve než u nás. Mohly by u nás ještě posloužit. Otázkou je, jak se takový nákup bude pozdávat zřizovateli. Jde přece jen o ojetiny," uvedl ředitel jednu z možných cest nápravy.

Další možnost je také pomoc obcí a měst na Kyjovsku. „Jde přece jen o službu, kterou provádíme pro obyvatele regionu," připomněl ředitel.

Že osud nemocnice a kvalita poskytované péče není starostům i pacientům lhostejná se ukázalo vloni, když se starostové Kyjovska sjednotili ve snaze o odvolání bývalého ředitele nemocnice Josefa Pejchla. Svoboda tak sází, že budou mít zástupci obcí snahu pomoci i tímto způsobem. Spoléhá především na bohaté naftařské vesnice na Ždánicku.

K letošnímu nákupu dvou vozů došlo ještě za zmíněného exředitele. Jak stojí v Nemocničních listech, byly to první dva nové vozy do kyjovského parku po dlouhých sedmi letech.