Čím dál více kandidátek je také na Kyjovsku. Jen v Kyjově a obcích Svatobořice – Mistřín, Šardice, Hovorany, Nenkovice, Stavěšice, Strážovice, Kelčany, Žádovice, Vlkoš, Skoronice a Milotice podala volební uskupení dohromady čtyřiašedesát kandidátek. To je o devět více než před čtyřmi lety. Největší tlačenici o zastupitelská křesla nečeká překvapivě Kyjov, ale Hovorany. Tam kandiduje sedm politických seskupení, mezi kterými poprvé chybí ČSSD.

„Lídrem už jsem nechtěl být. Měl by přijít někdo mladý, kdo v Hovoranech ČSSD povede. Bohužel se nám nepodařilo nikoho najít, a tak jsme nesestavili ani kandidátku,“ nastínil problém strany v Hovoranech bývalý lídr Stanislav Stávek.

Sociální demokraté tak svedou boj o zastupitelská křesla jen v Kyjově a Šardicích. Nulovou bilanci mají v počtu odevzdaných kandidátek parlamentní nováčci TOP 09 a Věci veřejné. To ODS sestavila kandidátku ve čtyřech obcích a KSČM dokonce v pěti. Nejlépe je na tom dnes už neparlamentní KDU-ČSL, která se na celém Hodonínsku těší velké podpoře ze strany voličů, s deseti kandidátkami. „Toto je tradiční oblast pro KDU-ČSL. Křesťanství tady má pevné kořeny. Daří se nám tak přivádět na kandidátky i mladé lidi,“ řekl místopředseda strany Jiří Koliba.

Poprat o křesla zastupitelů se ale kromě parlamentních stran snaží i seskupení, jejichž jména někdy vzbuzují úsměv na tváři. Ve Svatobořicích – Mistříně tak například kandidují Hasiči ku pomoci i ku prospěchu. „Chceme přispět k vybudování tréninkových center pro děti, protože tamější sbory dobrovolných hasičů se právě věnují výcviku mladých hasičů,“ vysvětlila jeden z cílů uskupení jednička kandidátky Terezie Čiháková. Jak také přiznala, všichni jeho členové jsou místní dobrovolní hasiči.

Podobná situace jako v Blatničce na Veselsku je také v Kelčanech na Kyjovsku. V obou obcích totiž nesestavila kandidátku ani jedna strana. Nestraníci se uchází o radniční posty jednotlivě. Voliči tak do svých schránek dostanou obálku s patnácti kandidátkami, na kterých bude po jednom jméně.

„Tento systém považuji za spravedlivější, než kdybychom kandidovali pod nějakou politickou stranou. Lidé jsou s tímto systémem spokojení. V Kelčanech funguje už několik let,“ uvedl tamní starosta Roman Šťastný. Ten také podotkl, že u politických seskupení se hlasy přepočítávají, a tak mohou lidé dávat hlasy jednotlivým kandidátům. Zatímco v Kelčanech tak před čtyřmi lety bojovalo o zastupitelská křesla deset lidí, teď jich k tomuto počtu přibylo ještě pět.

Na velký boj v komunálních volbách se můžou těšit také ve Vlkoši. Tam totiž před čtyřmi lety bojovalo o místa v zastupitelstvu pět politických seskupení. Teď je jich osm. Stabilní pozici v počtu odevzdaných kandidátek si naopak drží Kyjov. Tam sestavilo kandidátku sedm uskupení, což je jen o jedno více než při minulých komunálních volbách. Letos se neutká o místa na tamní radnici Sdružení občanů Kyjova. Kandidátku naopak sestavili Moravané a SPO Zemanovci.