Situaci s vedením zdravotnického zařízení v Kyjově nakonec nevyřešilo ani třetí výběrové řízení. „Žádný z uchazečů nenašel většinovou podporu pro jmenování. Proto hejtman Michal Hašek svolal mimořádné jednání koalice, aby tuto záležitost definitivně ukončil," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Koaliční partneři se dohodli, že na post šéfa nominují právě Křivákovou. Návrh následně odsouhlasili všichni přítomní radní. Nová ředitelka se funkce oficiálně ujme v sobotu. Už nyní má však představu, jak nemocnici povede. „Hlavní je zajistit ekonomickou prosperitu a také zkvalitnění lékařské péče. Důležitá je spokojenost všech pacientů i celého personálu," přiblížila plány Křiváková.

Dosavadní ředitel Petr Svoboda splnil před měsícem podmínku hejtmana pro to, aby mohl kyjovskou nemocnici vést i nadále. Opustil totiž zdravotnický ústav v Karlových Varech. Hašek jej přitom chtěl oficiálně jmenovat už loni na jaře. Přesto se vedení nyní ujímá Křiváková. „Rozhodnutí je plně v kompetenci kraje a já ho respektuji. Dostal jsem nabídku místa statutárního náměstka ředitelky, což jsem přijal," řekl včera Hodonínskému deníku Rovnost Svoboda.

Přitom se netajil, že ho rozhodnutí radních udivilo. Stejně tak dětského lékaře kyjovské nemocnice Jana Trubačíka. „Celkem mě zaskočilo, ale na druhé straně musím říct, že ze strany kraje mě toho už moc nepřekvapí," okomentoval Trubačík.

Psychiatr Jaroslav Kliment vidí za výběrem nové ředitelky politické hrátky. „Jméno paní Křivákové je pro nás nečekané. Už to totiž vypadalo, že hejtman Hašek jmenuje Petra Svobodu. Můj názor však je, že jde opět o politiku, a že si chce kraj dosadit do vedení svého člověka," vyjádřil se k volbě Kliment.

Kliment také upozornil na to, že členové zaniklého sdružení Občané za nemocnici Kyjov budou situaci v nemocnici stále sledovat.

„Rádi bychom tam vytvořili nezávislý kontrolní orgán, jenž by působil jako protiváha kraje. Aby se v nemocnici neopakovaly některé situace jako za bývalého ředitele Josefa Pejchla," řekl.

Starosta Kyjova František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) uvítal, že nová ředitelka je místní. „Znám ji, je to velmi odpovědná žena a manažerka, která vždy úkoly řeší s vervou a také se zdravým rozumem. Věřím, že se stejným elánem se pustí i do vedení nemocnice. Bývalému řediteli samozřejmě patří velký dík za jeho práci a i za to, že situaci v nemocnici zklidnil," sdělil Lukl.

Podle Kapitančikové kraj Křivákovou jmenoval zejména proto, že má manažerské zkušenosti v řídicích funkcích ve veřejné správě. „Byla například přednostkou Okresního úřadu v Hodoníně, což byl před vznikem krajů zřizovatel kyjovské nemocnice, nebo ředitelkou Ústavu pro zrakově postižené v Brně- -Chrlicích," vyjmenovala Kapitančiková.

Právě v brněnské instituci měla kyjovská zastupitelka za ČSSD poslední pracovní místo. „Pocházím z Kyjova. S nemocnicí jsem byla šest let úzce spjatá a mám velký zájem na tom, aby prosperovala," doplnila Křiváková.

ROZHOVOR S NOVOU ŘEDITELKOU NEMOCNICE DANUŠÍ KŘIVÁKOVOU NAJDETE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU SLOVÁCKO