„Bereme vodu ze studny a ta byla kontaminovaná po přívalových deštích splašky. Následně se nám tady objevila nějaká bakterie, takže jsme museli přírodní koupací biotop zavřít," sdělil vedoucí kyjovského odboru komunálního hospodářství Oldřich Talaš s tím, že výsledky rozborů kvality vody budou známé v nejbližších dnech.

O bohuslavický biotop byl podle Talaše v této sezoně opravdu zájem. Během prvního prázdninového měsíce tam dorazilo i kolem čtyř stovek koupajících za den. „Ten, kdo má koupené permanentky do Bohuslavic, může chodit na kyjovské koupaliště. Tam letos přijde i přes tisíc lidí a je otevřené od devíti ráno do devíti večer," uvedl Talaš.

S podobnými problémy jako v Bohuslavicích se nepotýká vodní nádrž Lučina u Tvarožné Lhoty. Podle informací z tamní radnice se tam lidé stále jezdí koupat. Podle posledních zkoušek kvality je voda vhodná ke koupání. Další rozbory čekají lučinskou vodu už koncem tohoto týdne.

Řada lidí na Hodonínsku využívá na zchlazení v parných dnech také rybník Lužák. Ten ale jako přírodní plocha nepodléhá měsíčním kontrolám hygieniků.

Podobně je tomu i u řeky Moravy. U ní jsou vyhledávané například meandry na Osypaných březích. „Na dolním toku Moravy se kvalita vody v posledních letech dále postupně zlepšuje, i když už nejde o tak rychlé zlepšování jako v devadesátých letech minulého století, kdy došlo ke značnému utlumení zastaralých výrobních kapacit, například cukrovarů, silně zatěžujících vodní toky," uvedl vedoucí útvaru vodohospodářského plánování Povodí Moravy Miroslav Foltýn.

Podle něj je možné provést porovnání od roku 1997 do roku 2011. Z něj vyplývá, že celkové hodnocení jakosti vody v Moravě se v tomto období zlepšilo v úseku od Moravské Nové Vsi po Strážnici ze třetí na druhou třídu jakosti a v úseku od Strážnice po Uherské Hradiště ze čtvrté na druhou třídu jakosti. Tedy ze znečištěné či silně znečištěné vody se stala čistá voda.

Koupání v přírodě má jak své kouzlo, tak je i podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zdraví prospěšné. Nevýhodnou jsou určitě rizika. Jedním z nevýznamnějších je výskyt sinic. „Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Alergické reakce mohou vyvolat i některé řasy," upozorňují na svých webových stránkách pracovníci SZÚ.

Podle nich mohou sinice také produkovat různé jedovaté látky. „Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy," varují zdravotníci.Podle nich jsou ale nejčastějším onemocněním střevní a žaludeční potíže.

„Dalšími projevy spojené s koupací vodou mohou být různá horečnatá onemocnění a zánětlivá onemocnění uší a očí. Onemocnění z vody způsobují viry, bakterie či prvoci. Tyto patogenní organismy vstupují do těla většinou při náhodném polknutí i malého množství vody," stojí na stránkách SZÚ. Proto je důležité, aby se lidé nekoupali na místech evidentně znečištěných odpadními vodami, například pod výpustí i vyčištěných odpadních vod, dešťových kanalizací. „Dbejte doporučení hygieniků a tam, kde to nedoporučují, se nekoupejte. Pokud sami trpíte nějakým infekčním onemocnění, buďte k ostatním ohleduplní a nekoupejte se," radí zdravotníci.