Po studiích strávila nějaký čas v Nairobi či Súdánu. Teď ji čeká další africká zkušenost. Uganda.

„Můj osobní pohled na tyto země se postupem času změnil. Zpočátku bylo nadšení všechny zachránit. Mnohdy stačí jednoduché zásahy. Problém je v tom, že tamní lidé často přijdou pozdě nebo spíš věří svým šamanům,“ uvádí mladá lékařka.

Při jedné ze zahraničních stáží se seznámila se svým současným manželem. Marek Kalavský je dnes chirurgem kyjovské nemocnice. Právě s manželem doktorka do Ugandy vyráží.

„Podmínky v oblastech, kde už jsem byla, se hodně liší. Například v Nairobi je situace lepší. Jsou tam dostupné i misionářské nemocnice. Naše práce se tak odvíjí v podmínkách spíše ambulantní činnosti. V Súdánu naopak není nic,“ srovnala minulé zkušenosti Kalavská.

V Súdánu je prý často jedna nemocnice jedinou pro oblast až sta kilometrů čtverečních. Projdou jí tisíce lidí za týden. Lékař pak musí dělat úplně všechno.

V Ugandě kyjovští lékaři budou působit v nemocnici, která je relativně nová. Stojí pouze tři roky.

Práce v často nezvyklých hygienických podmínkách s sebou podle lékařů přináší i řadu neobvyklých situací, které překvapí i zkušeného doktora.

„Existují tam věci, které se u nás dočteme jen v knihách. Člověk na vlastní oči vidí plně rozvinutý tetanus, proti kterému se u nás dávno očkuje,“ uvedla příklad dětská doktorka.

V Ugandě ji určitě neminou ani další onemocnění typické pro tropické krajiny, jako je třeba malárie. V Africe se také v mnohem větší míře vyskytují různé sexuálně přenosné nemoci včetně AIDS.