„Skauting vychovává solidní občany. Někdy se o nás říká, že jsme elitářská organizace, nejsme. Vezmeme mezi sebe každého, nevybíráme si, ale málokdo u nás vydrží, protože požadavky, které na děti máme, jsou náročné,“ říká jeden z pamětníků Evžen Řezáč, skautským jménem Jestřáb.

Dnešní děti si podle něj chtějí hrát na dobrodružství, což jim skauting poskytne. „Přitom ale na ně máme požadavky, které jsou obsaženy ve skautském zákoně, skautském hesle a skautském slibu. Skautem se stává ten, kdo složí slib a pochopitelně kdo ho dodržuje,“ připomíná Řezáč.

V Kyjově byl skautský oddíl založen už v roce 1919.

„Když nás obsadil Hitler, skauting byl zakázaný. V roce 1945 se znova rozběhl a ustřihli nás zase. V roce 1969 – 1970 jsme dali dohromady několik oddílů chlapců a děvčat, potom byly už je dozvuky a opět jsme se rozběhli až v roce 1989. Zajímavé je, že skauting má vychovávat z dětí a členů poctivé lidi a občany našeho státu, což nevoní totalitním režimům,“ zamýšlí se nad historií Jestřáb.

Součástí oslav 90. výročí byla nejen prezentace činnosti oddílu v prostorách Městského kulturního střediska v Kyjově, ale také detektivní hra, která se uskutečnila v ulicích města a při níž si všichni vyzkoušeli něco ze skautské praxe.

Činnost kyjovského skautu mapuje almanach, který byl vydán díky podpoře Města Kyjova. Kyjovské středisko skautů tvoří sto šedesát členů. Nejmladšímu je sedm let. Svoji základnu má od letošního roku za areálem letního kina.

V rámci okresu působí nyní pět skautských organizací. Kromě Kyjova jsou ve Veselí nad Moravou, v Hodoníne, Ratíškovicích a Vracově.