Starosta Kyjova František Lukl se možná stane ministrem pro místní rozvoj. To s sebou může přinést výhody pro celý hodonínský okres, byť není jasné, jak dlouho bude Rusnokův kabinet vládnout. „Pokud vláda vydrží, může být pro region výhodou, že v ní má svého zástupce a regionální představitelé se mají na koho obracet," zamyslel se politolog Stanislav Balík.

Výhody toho, že na ministerskou židli dosedne místní politik, mohou být však v nastalé situaci, podle dalšího odborníka, pro Hodonínsko značně omezené. „Řada lidí kolem starosty bude ze situace nadšená. Vláda ovšem nebude vládou, která má za úkol vládnout a pravděpodobně bude mít svázané ruce," myslí si další politolog Masarykovy univerzity Michal Pink.

Podle něj však vládní post bude mít výhody zejména pro samotného starostu. „Získá velký sociální kapitál, vnikne do jiného prostředí a bude mít daleko lepší podmínky pro uplatnění," upozornil Michal Pink.

Jako výhodné pro Slovácko vidí Luklovo působení na ministerstvu například ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jiří Koliba.

Ministři z okresuZdeněk Škromach (ČSSD): práce a soc. věcí (2002-06)

Libor Ambrozek (KDU-ČSL): životní prostředí (2002-06)

Jan Fencl (ČSSD): zemědělství (1998-02)

Valtr Komárek (nestr.): místopředseda vlády (1989-90)

Oldřich Pavlovský (KSČ): vnitřní obchod (1968)

Alois Indra (KSČ): doprava (1963-1968) dříve železniční úředník v Dubňanech

Předsedou výboru tohoto fondu je právě ministr pro místní rozvoj. „Toto ministerstvo má přímo v názvu předmět své činnosti a záleží na každém regionu, jak bude šikovný při získávání podpory z tohoto resortu. Na prvním místě jsou dnes informace a budou-li informace právě z tohoto ministerstva, pak se dá předpokládat, že se náš region může rozvíjet," sdělil Jiří Koliba, který s premiérovou volbou souhlasí. „Pokud se má jednat o vládu nestraníků a odborníků, pak je starosta Lukl, který své kvality opakovaně prokázal, vhodným kandidátem."

Lukl je kyjovským starostou osmým rokem. Jiří Koliba byl starostou Hodonína osm let. Opustit post starosty po mnoha letech však může být podle Koliby nelehkým rozhodnutím. „U starosty Kyjova pak zejména proto, že jde o angažmá na relativně krátkou dobu," podotkl Jiří Koliba.

Jméno František Lukl, který v komunálkách vedl kyjovskou Sedmadvacítku nezávislých a v krajských volbách byl lídrem Sdružení nestraníků, je pro politology neznámé. V případě dlouhodobějšího vládnutí by podle nich mohla být jeho „nezávislost" na obtíž. „Nyní je v zásadě jedno, jestli je z nějaké strany nebo ne. Jde-li ovšem o trvalejší a standardní vládu, pak je na tom člověk, který není stranicky zakotvený, hůře než straníci. Může nastat například problém s komunikací mezi ním a dalšími ministry," řekl Stanislav Balík.