Plánovanou novinku Kyjovští vítají. „Kontejnery na bioodpad jsou potřeba a už teď je s jejich zavedením pozdě. Já rozhodně bioodpad třídit budu. Už teď poctivě třídím, co se dá," řekl Kamil Krist z Kyjova.

Na chybějící nádoby na bioodpad si ale nestěžují jen obyvatelé města. „Lidem vadilo, že nemají kontejnery na bioodpad, a nám zase, že vytvářeli černé skládky," sdělil vedoucí kyjovského radničního odboru komunálního hospodářství Oldřich Talaš.

Každá kyjovská domácnost tak už brzy bude mít k dispozici nádoby na bioodpad o objemu sto dvaceti litrů. „Půjde-li o velké domy s velkým počtem bytů, dostanou kontejnery o objemu sedm set sedmdesát litrů. Do zahrádkářských kolonií se přistaví i kontejnery o objemu patnácti kubíků," upřesnil ředitel firmy Ekor František Svoboda. Biologicky rozložitelný odpad se vyveze jednou za dva týdny.

Kyjované ale novinku ve svých peněženkách zřejmě nepocítí. „Částka, kterou platí teď, se kvůli popelnicím na bioodpad nezvýší," uklidňuje místní Svoboda. Ti v současnosti platí za odpad pět set korun. Svoboda kromě úspor upozorňuje i na další využití bioodpadu. „Každá tuna odpadu uloženého na skládce je zatížena šesti sty korunami. To u kompostu, který se dále využije, není," vysvětlil ředitel Ekoru.

Přestože města díky třídění bioodpadu ušetří, prvotní náklady jsou vysoké. Zavedení nových kontejnerů vyjde Kyjov zhruba na pět milionů korun. Z devadesáti procent však pomůže dotace. Kromě tisíc sedmi set nádob, které město od Ekoru dostalo, je v celkové ceně také svozové auto. Radnice ale musí počítat ještě s dalšími náklady, a to na instalování nádob. Je totiž zapotřebí najít a upravit místa, kde se kontejnery umístí. Opravy hnízd, kde jsou popelnice nyní, vyjdou i na sto tisíc korun.

Talaš navíc kvůli třídění bioodpadu počítá i s některými problémy. „Lidi odpad skoro vůbec netřídí. Z některých domů budou navíc odpad házet první do pytlů, až pak do popelnic. Nevěřím tomu, že všichni odpad z pytle skutečně vysypou. Takže na skládku se pak vyvezou i pytle," domnívá se Talaš. Obsah kontejnerů se vyveze na skládku v Těmicích, kde bude nová kompostárna.

Se zavedením kontejnerů na bioodpad se počítá i u dalších obcí Kyjovska, části Veselska a v Dubňanech. Už od loňského července využívají biokontejnery také v Hodoníně. Tam kromě popelnic a kompostérů využívají místní i speciální nádoby, které stojí vedle popelnic na tříděný odpad. Zájem obyvatel Hodonína o tyto nádoby je však velmi nízký. „Dostali jsme dvanáct set popelnic a zatím si pro ně přišlo asi čtyři sta lidí. Stejně tak je to s kompostéry, kterých jsme rozdělili asi čtyři sta z celkových šesti set," zhodnotila zájem Dita Špriclová z oddělení údržby a zeleně v Hodoníně.

MICHAELA MUNZAROVÁ