Odstartovat měl už v lednu. Opatření proti koronaviru však zahájení přibrzdily. Aktuální termín startu je první březen. „Většina obchodníků se musela adaptovat na současná pravidla. Restaurace a kavárny nabízejí prodej přes výdejní okénka. Mnohé obchody nabízí možnost objednat si po telefonu nebo na internetu a zboží si na prodejně, podobně jako v restauracích, vyzvednout,“ vysvětlil autor projektu Pepe Rafaj.

Systém podpory kyjovské ekonomiky využijí zaevidovaní Kyjovjané. Mají k dispozici 400 korun ve formě virtuální měny corrent. Tou mohou u zaregistrovaných kyjovských podnikatelů zaplatit polovinu ceny výrobku či služby. „Do projektu se zatím přihlásilo osm set obyvatel města a čtyřicet místních obchodníků. Zákazník si objedná po telefonu, nebo internetu a zaplatí u obchodníkova okénka correntem ve formě SMS,“ přiblížila členka organizačního týmu Barbora Vaculíková.

Kyjovští tak budou moci získat slevu mimo jiné i na koncerty či divadla v Městském kulturním středisku. „Samozřejmě jakmile bude možné otevřít kulturní akce,“ podotkl mluvčí radnice Filip Zdražil.

Podobně jsou na tom i kadeřnictví či masáže. Ty budou k dispozici pro slevu až poté, co vládní nařízení umožní jejich otevření.

Místní se stále ještě mohou přihlásit do systému Corrency. Ten má podle tvůrců pomoci lokálnímu obchodu, který je oslabený dopady koronavirové pandemie. Do projektu se může zaregistrovat celkem 2000 místních. Doposud jich tuto možnost využilo 800.