I přes řadu neúspěšných pokusů jak ze strany obce, tak státu v myšlence na vznik památníku internovaným vězňům svědomí vytrval svatobořický rodák, spisovatel, právník a badatel zabývající se obdobím první a druhé světové války Jan Kux. „Asi v polovině loňského roku jsem zjistil, že se prodávají jednotlivé budovy v bývalé textilce. U realitní kanceláře jsem rezervoval potenciální objekt pro muzeum, které jsem chtěl po celoživotním snažení a sbírání informací o bývalém lágru třeba i z vlastních zdrojů postavit," přiblížil záměr Kux.

Informoval tak předsedu Oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Miroslava Běťáka z Kyjova. „V poslední době se odkaz vězňů a zahynulých za druhé světové války vytrácí, zejména u mládeže. O významu tábora svědčí nejen to, že vznikl už za Rakouska-Uherska, ale především že jím prošly tisíce lidí, a to z celé Evropy. Je velice správné, abychom si jej připomínali. Muzeum by tomu pomohlo," řekl Běťák.

Ten se záměrem seznámil podnikatele z Kyjovska, Josefa Kouřila a Františka Zapletala. Oba jej podpořili. „Poté, co jsme areál koupili, jsem se o jeho historii začal zabývat víc. Přečetl jsem si dvě knížky od doktora Kuxe. Myslím si, že by se veřejnost Kyjovska měla seznámit s vlastní historií. Jedinou možností, jak ji připomínat trvale, je výstavba památníku a muzea," je přesvědčený Josef Kouřil, který už v minulosti stál u vzniku repliky větrného mlýna či kaple v rodných Bukovanech.

Myšlenku nové expozice u něj podpořily i dojmy z Britských ostrovů. „Loni ve Skotsku jsem viděl, jak jsou místní hrdí na svůj boj a historii, kterou si připomínají v každé obci památníky. To je u nás vidět málokde. Řekl jsem si proto, že bychom si ji měli také připomínat, zvláště pak mladší ročníky," přiblížil své důvody Kouřil. O památník usilovaly už minulé generace. „Čas od času o tom někdo mluvil, ale nakonec nic neudělal. A pokud i udělal, tak to nakonec nedotáhl do konce. Ať už to byli komunisti, nebo kapitalisti," doplnil mecenáš.

Přípravy na novou expozici obklopenou parčíkem, památník i nové pietní místo na starém hřbitově jsou v plném proudu. Koordinuje je sedmičlenný tým. „Architekt Vlach chystal architektonickou studii, která počítá i s parkovištěm pro dva autobusy. Cílem je, aby toto moderní muzeum navštěvovali především mladí lidé. Promítat by se tak měly filmy a fotografie, výklad by měl být nejen v češtině, ale také v němčině a angličtině," nastínil Kouřil.

Otevření muzea, které bude v místě bývalé jídelny, předpokládá letos v září. Dvě třetiny nákladů pokryje on spolu s kolegou Zapletalem, zbývající třetinu obec. „Oslovíme i jiné podnikatele z okolí," doplnil.

Další jednání čeká iniciátory v sobotu. „K záměru se stavíme kladně, chceme s majiteli budovy a okolních pozemků spolupracovat. V rozpočtu počítáme s penězi na výrobu sochy i na úpravu okolí, které je ve vlastnictví obce. Je třeba všechno připravit tak, aby tam památník, který je v plánu už dlouhá léta, konečně mohl vzniknout," uvedla místostarostka Svatobořic-Mistřína Terezie Čičáková.

S umístěním souhlasí i mistřínský etnograf a historik František Synek. „Výběr je oproti dřívějším záměrům ideální, neboť se jedná přímo o místo tábora a muzejní budova může mít do určité míry vnější vzhled původních dřevěných baráků," dodal Synek.