„Rozdíl mezi klasickou laparoskopickou operací a využím věže s 3D projekcí je v tom, že lékař se nedívá na obrazovku počítače, ale má před sebou dvě malé obrazovky. Pomocí dvou kamer pak vzniká trojrozměrný obraz. Výhodou je lepší orietace a vyšší zvětšení než u klasického obrazu. Může se tím podstatně zkrátit čas operace,“ uvedla Lenka Svobodová ze společnosti, která přístroj do hodonínské nemocnice zapůjčila.

„Klasickou laparoskopii posouvá na takovou úroveň, že zkušený operatér je schopen zvládnout výkony vyhrazené zatím jen operačním robotům,“ komentoval zkoušku nového zařízení primář chirurgického oddělení Oldřich Vychytil. Ten věří, že nemocnice bude moci věž s 3D projekcí už brzy koupit.

Obdobný přístroj však ještě žádná česká nemocncie nepoužívá. Trojrozměrně vidí tělo pacienta zatím jen právě chirurgický robot, který je však mnohonásobně dražší než věž s 3D projekcí, jejíž pořizovací cena je zhruba tři a půl milionu korun.

„Přístroje, které vidí trojroměrně se už na zdravotnickém trhu objevily, ale tehdejší technologie neumožňovaly takový konfort,“ vysvětlil technik Jiří Rolenc. Dříve byly tato zařízení mnohem větší a pomaleji zpracovávaly data.