Blatnička – zaplněné parkoviště, davy lidí a pronikavá vůně rybiny. Tak to vypadá v sobotu krátce po poledni u vodní nádrže v Blatničce. I když návštěvníkům oděv profukuje trochu silnější vítr, do tváří jim svítí podzimní slunce. „Počasí nám vychází, letos to vypadá na rekordní návštěvnost," pochvaluje si Josef Minařík z blatničského rybářství, které tamní výlov pořádá.

Po zablácené cestě pomalu couvá avie s nádržemi s vodou. U břehu přehrady postávají před třídicím korytem nedočkaví muži v zelených nepromokavých mundúrech. Několik dalších se brodí ve vodě a obstarávají sítě, ve kterých se plácají různé druhy ryb, mezi kterými nechybí kapr, candát nebo lín.

Za několik minut přichází chvíle, na kterou všichni přítomní čekají. Menší jeřáb vytahuje náklad šupináčů a pouští jej pod ruce rybářům. „Musíme všechny roztřídit, kapry podle hmotnosti a velikosti. Ty menší poslouží jako násada pro další rok," vysvětluje pohořelický rybář Pavel Moreso. Na výlovu blatničské přehrady je podruhé.

Obecenstvo

Hlouček zvědavců podívanou sleduje z nedalekého stavidla. Mezi nimi je také Pavla Kůrová. „Přijeli jsme hlavně kvůli malé dceři, aby viděla, jak to vypadá, když se loví rybičky. Je nadšená, ale možná ještě víc ji zajímaly kolotoče a balonky. V Blatničce jsme letos poprvé, ale myslím, že určitě ne naposled," říká žena ze Sušic u Uherského Hradiště.

U stánků s cedulemi, které lákají na prodej ryb, to vypadá na nekonečné fronty. I když se lidé v zástupu poměrně rychle posunují, zájemců je hodně, někteří nakupují k Vánocům. Veselan Petr Maňák si bere domů rovnou dva amury. „Podle mě mají lepší maso než obyčejní kapři. Na štědrovečerní tabuli ale jinak vše ostatní zůstane, i bramborový salát. Jsem prostě typický Čech," směje se muž a míří ke stánku, kde teče krev.

Podobně jako on si nakoupené ryby nechává odborně zabít a vykuchat také Hana Šantavá z Uherského Brodu. „Beru dva líny k večeři. Na Vánoce musí tradičně ryba plavat doma ve vaně, bez toho to nejde," myslí si Šantavá.

Ti, kteří nechtějí čekat na čerstvou rybu ve frontě, nacházejí šanci u nedalekého kola štěstí. „Las Vegas Blatnička, kapr za deset korun. Stačí si koupit jednu kartu, vyhrát a dnes večer to bude velmi romantická večeře," hlásí do mikrofonu Dan Pazdírek z Brna a vysvětluje, že pokud má návštěvník stejnou kartu, na jakou ukáže střelka, dostane rybu.

„A máme tu vítěze," ozývá se z reproduktorů. Pro výhru spěchá malý chlapec a s rodiči spokojeně odchází odpočívat do pohodlí domova.

To muži u vodního břehu volno zatím nemají, lovit budou ještě několik hodin a práce je čeká i v neděli. „Všechny ryby musí být pryč. Na přehradu nastupuje firma, která ji vyčistí. Zároveň uděláme i drobné opravy," vysvětluje Minařík.