Světová cena má více než sedmdesátiletou tradici. „Vítězové svými návrhy nastavují nejvyšší standardy ve svém oboru,“ sdělil hlavní kurátor, americký kritik architektury Christian Narkiewicz-Laine.
Autory oceněných výrobků jsou David Karásek, absolvent brněnského VUT Viktor Šašinka a designérské duo Herrmann & Coufal. „Vážíme si ocenění Good design a pohledu odborníků, kteří dostatečně chápou, co je to design ve veřejném prostoru,“ uvedl designer a majitel mmcité David Karásek, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se zaměřením na produktový design.

Upřesnil, že nejde o tradiční nábytek, nicméně k němu přistupují, jako by byl. „Navíc musí vydržet tisíckrát víc než cokoliv, co máme doma. Spousta omezení v materiálu i v technologiích, odolnost proti nejrůznějším povětrnostním vlivům i vandalismu,“ vyjmenoval Karásek.
Právě on se podílel na obou oceněných výrobcích. Úspěšná venkovní lavička není zajímavá jen průběžným pásem dřevěných lamel spojujícím sedák.
„Esteticky odlehčená boční silueta našla inspiraci v brutalistické architektuře šedesátých let,“ upozornila za mmcité Lenka Šubrtová, jež informovala o zámořském úspěchu.

V soutěži, kterou kromě chicagského muzea zastřešuje také Evropské centrum pro architekturu, uspěl i stojan na kola Elk. Právě do této deformované elipsy parkují svá kola cyklisté.
Majitel Karásek plánuje další rozvoj firmy, která má sice hlavní sídlo v Bílovicích na Zlínsku, dřevovýroba i kompletační dílna jsou ale ve Veselí nad Moravou.
„V současnosti zde pracuje přibližně padesát zaměstnanců, stále však máme ještě několik otevřených pozic. V plánu je rozvoj a navyšování výrobních kapacit, což by měl daný areál v budoucnu umožnit,“ sdělil Deníku Rovnost.

Chystané rozšíření ve Veselí nad Moravou se má týkat i nové administrativní budovy. „Na jejíž návrh bychom chtěli uspořádat architektonickou soutěž,“ uvedl Karásek.
A další novinky? Například lavičky zvládající díky solárním panelům i nabíjení mobilních telefonů nebo zelené střechy zastávek hromadné dopravy.