„Turisté z okolí nám sdělili, že jim nebyl umožněn přechod přes lávku. To mi následně potvrdili na policii s tím, že se nyní nesmí přecházet z jedné na druhou stranu, což bude trvat do osmadvacátého října,“ sdělila vedoucí Slovanského hradiště u Mikulčic, Gabriela Dreslerová.

Lávka spojuje zdejší velkomoravský areál i se související částí na slovenské straně, kde se u Kopčan nachází unikátní kostel svaté Markéty Antiochijské z devátého století. „Doufám, že se situace zlepší. Nyní v období babího léta je lávka oblíbeným místem pro výlety a turistiku jak hlavně cyklo, tak pěší. Mrzí mě, že lávka od doby svého otevření v říjnu 2019 zažila už několik uzavírek,“ podoktla vedoucí. Zároveň ujistila, že pobočka Slovanské hradiště v Mikulčicích včetně přilehlého areálu zůstává návštěvníkům otevřená.

Lávka přes řeku Moravu mezi moravskými Mikulčicemi a slovenskými Kopčany. Má jméno Lávka Velké Moravy.
Lávka mezi Mikulčicemi a Kopčany dostala jméno. Vyhrálo spojení s Velkou Moravou

U lávky byl ve čtvrtek například Jiří Humpolík z Hodonína. „Je neprůjezdná, ale z Moravy je chráněná dvěma policisty a dvěma vojáky,“ informoval ve čtvrtek dopoledne muž.

Jak doplnil policejní mluvčí David Chaloupka, státní hranici je nyní dovolené překračovat pouze na oficiálních přechodech. Opatření souvisí s obnovením kontrol na hranicích se Slovenskem v souvislosti se zvýšenou aktivitou organizovaných skupin převaděčů.