Luhačovice, Klimkovice, Jáchymov, Teplice v Čechách a dokonce i některé lázeňské domy v proslulém městě kolonád – Karlových Varech – ty všechny zůstaly v bodovém hodnocení Evropského svazu lázní daleko za těmi hodonínskými. Evropský komisař z Wiesbadenu ohodnotil na základě jednotných kritérií v rámci lázní celé Evropské unie během tří dnů vysokým bodovým skóre jak úroveň lázeňské péče, tak také ubytování, stravování a volnočasových aktivit pro lázeňské hosty.

„Že si budeme stát dobře, jsme věděli. Ale tak skvělý výsledek, že skončíme v rámci Evropy na šestém místě mezi dvaačtyřiceti certifikovanými lázeňskými subjekty, jsme opravdu neočekávali ani ve snu,“ přiznal oceněný ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora. Jak naznačil, za velmi dobré by na republikové úrovni považoval i umístění do pátého místa.

Dva úspěchy

Lázně Hodonín se teď mohou pyšnit nejen certifikátem Eurospa med a úspěšným umístěním mezi nejlepšími lázněmi Evropy, ale i získáním prvenství mezi sedmnácti českými certifikovanými lázněmi.

„Při udělování certifikátu se hodnotí například léčebné postupy, léčebný zdroj a jeho kvalita, dokumentace, kvalita ubytovacích a stravovacích služeb a doplňkové služby, jako je kultura a vyžití klientů,“ vyjmenoval Sýkora.

Komisař z Německa ohodnotil podle něho velmi dobře propracovaný systém na všech těchto úrovních.

„Výborně hodnotil i zdokumentování účinků přírodního léčebného zdroje, tedy jodobromové vody,“ uvedl ředitel lázní, které další prestižní ocenění získaly tento týden.

Nejvyšší známka kvality

Certifikát kvality hotelových služeb pro léta 2010 – 2012 přinese lázním nejen uhájení tří hvězdiček, ale nově k nim přibude odteď také hodnocení Superior.

„Je to nejvyšší ocenění, jakého může lázeňský dům dosáhnout. Pro nás to znamená, že jsme vynikajícím zařízením, jehož celkový dojem či standard převyšuje danou třídu,“ pochlubil se za vedení lázní i personál jejich ředitel.

Že jsou kritéria pro udělení certifikátu kvality v hotelových službách skutečně přísná, potvrdila i Iva Kljunič Briešťanská z oddělení marketingu Lázní Hodonín.

„K tomu, aby lázeňský dům získal hodnocení top třída superior, je třeba mít na dobré úrovni vše, co s kvalitou služeb souvisí,“ nastínila Briešťanská.

Komisaři se tak v hotelových pokojích pídili například po tom, zda jsou v nich kromě standardního vybavení, jako jsou barevné televizory, klimatizace, či lednice, také otvíráky na láhve nebo třeba kartáče na šaty. Pánové hodnotitelé nakonec podle Ivy Briešťanské uznali, že zdejší lázně předčí řadu klasických dobrých hotelů.

Že jsou oceněné lázně na skutečně kvalitní úrovni, je přesvědčen i osmasedmdesá­tiletý Josef Ziga z Hodonína. „Jen mě trochu mrzí, že z areálu v kasárnách nechtělo město vybudovat takové lázeňské miniměsto,“ posteskl si. Podle něho už se podobná šance ve městě určitě neobjeví.