„Situace není tak dramatická, jak jsme si na začátku mysleli. Ve hře totiž byla i možnost, že do vrtu pronikla ropa. To by jej úplně zničilo,“ nastínil hodonínský starosta a garant lázní Jiří Mráka.

Jak pro Hodonínský deník Rovnost řekl ředitel lázní Milan Sýkora, nyní se vrt pročišťuje. „Oprava je dost složitá. Vrty jsou totiž hluboké více než dva kilometry a je v nich filtr, přes který natéká léčebná voda,“ nastínil Sýkora. Jak uvedl, oprava vrtu začala na konci loňského roku.

„Museli jsme jej pročistit od úlomků koroze, které zacpaly zátku, a nemohli jsem tak zapustit hlouběji čerpadlo směrem k léčebné vodě,“ vysvětlil ředitel lázní. Podle jeho vyjádření je už pročišťování téměř u konce a pracovníci začali s provozními zkouškami, které otestují, zda byla oprava úspěšná. „Během čtrnácti dnů by měla být zkouška hotová. Potom celou situaci vyhodnotíme a pokud bude všechno v pořádku, tak rozjedeme provoz vrtu,“ přiblížil další postup.

Na opravu vrtu přispěje dvěma miliony korun také Jihomoravský kraj. Peníze už odsouhlasila krajská rada, když při svém výjezdním zasedání jednala v Hodoníně. „Rozhodli jsme se tak, protože hodonínské lázně jsou páteřními lázněmi pro kraj,“ zdůvodnil rozhodnutí rady jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Jak doplnil starosta Mráka, částka za opravu by se mohla vyšplhat až ke čtyřem milionům korun. Podle ředitele Sýkory by zbylé peníze doplatily lázně. „V katastru obce Josefov jsou totiž tři vrty. Nám povolilo ministerstvo zdravotnictví používat k léčebným účelům dva z nich. Vlastní je město, ale ve správě je mají lázně,“ vysvětlil Sýkora a připomněl, že v minulosti se zvažovalo i vybudování zcela nového vrtu. O této myšlence se zmínil i Mráka na výjezdním zasedání krajské rady. Podle něj by totiž lázně nemohly dlouhodobě fungovat jen z jednoho vrtu, protože kdyby se porouchal, tak by lázně neměly z čeho čerpat léčebnou vodu.

„Museli bychom opravit původní vrt, anebo vybudovat zcela nový,“ uvedl hodonínský starosta.

Podle Sýkory by ale vybudování nového vrtu stálo desítky milionů korun. Na Hodonínsku je podle něj sice velké množství jódových vod, ale ne každá se kvůli své kvalitě dá použít k léčebným účelům. „Je zároveň velmi pravděpodobné, že existuje i jiný zdroj této vody než v josefovské oblasti, kde leží dva námi využívané vrty. Je možné se do svodny vody dostat a vodu následně těžit,“ vylíčil Sýkora a dodal, že tuto záležitost řeší lázně přibližně rok se společností MND, která má zkušenosti z vrtného průzkumu. „Vyhodnocujeme také společně, kde by mohl být pro hodonínské lázně další zdroj léčebné vody,“ upozornil ještě ředitel lázní.

Z josefovské oblasti čerpají hodonínské lázně vodu od osmdesátých let. Předtím používaly léčebnou vodu z lužické oblasti. Hodonínské lázně denně spotřebují asi čtyřicet kubíků jodobromové vody.