Novým komplexním posilovacím strojem se od čtvrtka mohou pochlubit na základních školách Vančurova, Očovská a Mírové náměstí, na průmyslové škole nebo na gymnáziu. Právě tam stříbrný medailista z olympijských her v Barceloně v doprovodu dalšího bývalého reprezentanta Adama Michálka a hodonínských funkcionářů zavítal. „Nebylo až tak složité k nám Václava Chalupu dostat. Vašek je neskutečný srdcař a i po skončení úspěšné kariéry podporuje veslování," říká předseda VK Hodonín Filip Švrček.

Ten společně s kolegy uvažoval i o Ondřeji Synkovi. Současná česká jednička však má po olympiádě v Riu de Janeiru spoustu povinností, na návštěvu Slovácka nenašel v nabitém diáři prostor. „Nebyla šance ho do Hodonína dostat," uvedl Švrček.

Roli ambasadora tak na sebe vzal další nesmírně vzácný host. „Snad pomohu dobré věci," věří legendární veslař, který se zúčastnil šesti olympijských her.

Čtyřnásobný vicemistr světa se milovanému sportu věnuje i po skončení aktivní kariéry. Náročný sport propagoval i jihu Moravy, kde v pěti hodonínských školách předal trenažér. „Tento počin se našemu veslařskému klubu podařil díky dlouhodobému úsilí a předchozí spolupráci se školami. Díky Jihomoravskému kraji se podařilo získat prostředky na tento komplexní posilovací stroj," říká Švrček.

Podle něj si veslování, které v má v Hodoníně velkou tradici, zaslouží větší podporu i pozornost nejen médií, ale i veřejnosti. „Zaměřili jsme se hlavně na školy. Pro ně jsme připravili ligu i pohár, který se uskuteční v celém školním roce. Chceme, aby se děti s veslováním seznámili. Aby ho neprovozovali pouze v hodinách tělocviku, ale i mimo vyučování," prohlásil Švrček.

Celá akce se uskutečnila u příležitosti ukončení veslařské sezony a oslav sto deseti let výročí klubu v příštím roce. Určená je hlavně mládeži. Stranou ovšem nezůstane ani veřejnost. V pátek 7. října od patnácti do osmnácti se nejen sportovní fanoušci mohou na upravené veslici svézt se stříbrným olympionikem a dlouhodobým patronem českého sportu Václavem Chalupou. „Návštěvníci se mohou projet na lodích s plováky, které zabraňují převrácení. Jde o typ veslice používané na moři nebo při tréninku," dodává Švrček.