Do Slovanského hradiště se sjelo zhruba pětaosmdesát lehocipedistů, kteří si zde zazávodili a lidé si také mohli na vlastní kůži zkusit, jak se na lehokole jezdí. K vidění byly i rarity, například tandemové lehokolo. Mezinárodní setkání lehokolistů na Hodonínsku končí v neděli.

„Jedná se o sraz, který je pořádaný každoročně v tuto dobu v různých koutech naší republiky. Za několik let si získal velkou oblibu nejen mezi českými lehokolisty, ale i mezi lidmi z mnoha dalších zemí,“ uvedl jeden z organizátorů Setkání lehokol Jan Galla.

Zatím na hodonínský sraz dorazilo podle Galla již pětaosmdesát lehopedistů z České republiky, Německa, Polska, Holandska, Slovenska a dalších zemí. „Během zítřka a neděle ještě počítáme s tím, že se k nám přidá asi třicet dalších lehocipedistů,“ informoval Galla.

V Mikulčicích připravili orgánizátoři setkání závod lehokol a tříkolek. Lidé si také mohli po domluvě na vlastní kůži vyzkoušet jaké to je, když při jízdě na kole ležíte. „Rozdíl mezi klasickým kolem a lehokolem je ten, že máte větší pohodlí a jste daleko rychlejší díky nízkému těžišti,“ uvedl Galla. Ten dodal, že počet domácky vyrobených a originálních lehokol,jež se sjely do Mikulčic, je zhruba stejný. „Firma, která v České republice lehokola vyrábí, je pouze jedna. Takže jsou dražší. Proto si někteří lidé kola vyrábí doma,“ vysvětlil další hlavní organizátor Roman Kříž. Jednou z raritek je podle něj také lehokolo pro tandem. „Dva lidi vlastně sedí zády k sobě. Jeden se tedy dívá dopředu a druhý vidí, co se děje za nimi,“ popsal s úsměvem Kříž.

V minulých letech si nadšenci pro lehokola vybírali spíše kopcovité terény. Na Hodonínsku se jim rovná krajina líbí. „Ve čtvrtek dokonce někteří ujeli sto kilometrů, což je úctyhodný výkon a pro některé i životní,“ směje se Galla.

Lehokolisty můžou lidé vidět ještě dnes v 9.00 ráno na Masarykově náměstí. Odtud poté peloton ležících cyklistů vyrazí na šedesátikilometrový Slovácký okruh. V neděli se v 9.30 sjedou všichni lehocipedisté a cyklisté opět na Masarykově náměstí v Hodoníně. Poté se uskuteční spanilá jízda městem na počest 780. výročí od udělení městských práv Hodonínu a v 11.00 si mohou lidé naposledy prohlédnout a vyfotografovat lehokola u zpívající fontány.