K případům, které budou vyžadovat i lékaře, zamíří záchranná služba z Kyjova, Veselí nad Moravou, Břeclavi nebo Hustopečí. „Oblast, kam vyjíždí rychlá záchranná služba z Hodonína, je široká a na tyto místa jsme schopni dosáhnout i z jiných stanovišť," sdělil ředitel zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák. Podle něj pravomoce a um nelékařských zdravotníků umožňují, že po příjezdu k nemocnému jsou schopní zahájit stabilizaci i oživování pacienta. „Obavy z toho, že změna nějakým způsobem postihne lidi, jsou tak zbytečné," zmínil Milan Klusák.

Dodal, že výjezd sanitky pouze se záchranářem bude mít naopak výhody. „Lékař bude na místě, kde je potřeba. Toto rozhodnutí jsme probírali asi rok a pracovali jsme s daty za uplynulé tři roky. Z nich vyplynulo, že posádky s lékařem vyjíždějí z devadesáti procent k případům, u nichž být nemusí," upřesnil ředitel záchranné služby.

To, že funkci rychlé lékařské pomoci zastane za Hodonín například kyjovská nemocnice, je pro tamního ředitele novinka. „Zatím o tom nic nevím, přesto to nevidím jako nejlepší řešení. Vyjíždí-li lékař z devadesáti procent k pacientům zbytečně, je tu těch zbylých deset procent. A když postihne člověka infarkt nebo mrtvice, bude to problém. Než přijede lékař, už může být pozdě," řekl ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Novou zprávou nejsou nadšeni ani v Hodoníně. „Pokud tady zůstane pouze posádka ve složení řidič, záchranář a sestra bez lékaře, může dojít ke zpoždění a ohrožení zdraví lidí. Týká se to zejména časů dojezdu k pacientovi," okomentovala novinku ředitelka hodonínské nemocnice Věra Dostálová.

Dojezdový čas je stanoven do dvaceti minut. „Určitě se nám moc nelíbí, že by okresní město mělo přijít o takovou službu. Zatím však nemám oficiální informace, tak uvidíme, jak bude celá změna zorganizovaná," dodala Věra Dostálová.

Chystaná novinka se příliš nezamlouvá ani lékařům. „Pro Hodonín je to nešťastná věc a podle mě velmi špatná a nebezpečná zpráva pro obyvatele města a okolí," uvedl lékař Milan Třeštík, který se na úterním zasedání hodonínských zastupitelů obrátil na vedení města s žádostí, aby zkusili situaci ještě nějak zvrátit. „Určitě se budeme snažit zabránit, aby k takové změně došlo. Zatím jsme však oficiální zprávu neobdrželi. Rozhodně budu jednat s ředitelkou nemocnice a chci jednat i přímo s hejtmanem. Samozřejmě my nejsme ti, kteří o dané věci rozhodují, pokusím se však jednat na krajském úřadě a najít nějaké společné řešení," sdělila starostka Hodonína Milana Grauová.

Ta také souhlasí s tím, že by to znamenalo změnu k horšímu pro pacienty. „Jednak je to zhoršení dané služby a hlavně z Kyjova do Hodonína to při běžném provozu trvá zhruba půl hodiny. A u záchrany života jde velmi často o minuty. Spádovost Hodonína je obrovská a v tuto chvíli mi přijde takové rozhodnutí jako nelogické," dodala starostka.