„Zdravotníci se snaží turisty upozornit na to, že by si měli dovolenou naplánovat v dostatečném předstihu. Zvláště pokud hodlají cestovat do rovníkové Afriky, jižní Ameriky a jiných exotických zemí,“ varovala zdravotnice ze Zdravotního ústavu v Hodoníně Hana Zapletalová.

Podle ní jsou tyto oblasti nejvíce rizikové a některé země vyžadují například i očkování proti žluté zimnici. Očkovací látka přitom musí být aplikována nejméně deset dní před odletem. „Navíc by lidé měli důsledně zvážit, zda se jim nevyplatí další očkování proti dalším nebezpečným nákazám jako je žloutenka typu A a B, tyfus nebo cholera,“ uvedla Zapletalová.

Koupě „levných“ zájezdů Last Minute se v takových případech odborníky nedoporučuje. Bez očkování do některých zemí turisty ani nepustí. „Záleží na tom, jakou cestu lidé chtějí absolvovat, proto jim poradíme, jaká vakcína, je pro tento typ dovolené, vhodná,“ uvedl lékař Peter Juráš ze Zdravotního ústavu. Návštěvníci exotických krajin by si měli také hlídat stravování, jinak riskují žloutenku nebo střevní potíže.

Jedná se přitom především o potraviny, které nejde omýt. „Nejlepší je jíst pouze potraviny tepelně zpracované a v žádném případě by si neměli lidé dávat do pití led,“ radí Juráš. Na pozoru by se měli mít i ti, kteří míří do takzvaných malarických oblastí.

Na zákeřnou malárii se totiž možné zemřít do čtyřiadvaceti hodin. „Je nezbytné, aby cestovatelé začali brát antimalarické léky už před odletem do takových oblastí a užívali je i během pobytu. Bez toho totiž lidem hrozí zdravotní komplikace,“ doplnil lékař.