Balení s deseti ampulemi očkovací látky proti pandemické chřipce do pondělí docestovalo do ordinací sedmaosmdesáti brněnských praktických lékařů. Nevystačí pro všechny, ochránit má však alespoň ty nejvíc ohrožené pacienty. Podle některých lékařů je pro ně ale nebezpečnější než samotná chřipka.
Vakcína je podle nich šitá horkou jehlou. „Není dostatečně vyzkoušená. Ministerstvo nám přesto nařizuje očkovat pod pokutou dva miliony korun. Výrobce přitom zodpovědnost za případné nežádoucí účinky nemá. Neseme ji my,“ tvrdí jedna z brněnských praktických lékařek. Nepřála si zveřejnit své jméno, redakce jej ale zná.
Třicet pacientů s chronickými zdravotními problémy, které má podle stanovených pravidel naočkovat, před vakcínou varovala. „Řeším to tak, že lidi ze seznamu rizikové skupiny obvolávám a ptám se, zda se očkovat chtějí. Většinou žádají o radu, a tak jim řeknu, že já bych se očkovat rozhodně nedala. Momentálně mají ze třiceti indikovaných pacientů zájem jen dva,“ řekla lékařka.
Podobně se k případu staví i ostatní praktičtí lékaři. „Rozhodnutí, zda se očkovat, nechávám na pacientech. Sama se ale očkovat nemíním,“ uvedla například praktická lékařka Dagmar Fajtová.
Alena Homolová své pacienty žádá, aby souhlas s očkováním potvrdili písemně. „Nedokážu posoudit, jestli je vakcína skutečně nebezpečná, nebo ne. Rozhodně bych si ale netroufla ji aplikovat bez toho, aniž bych pacienta neseznámila se všemi riziky,“ namítla.
Lékařům navíc vadí, že odpovědnost za zdraví pacienta leží v případě problémů podle zákona na nich. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková lékařům už dříve slíbila, že za bezpečnost očkování se za určitých podmínek k odpovědnosti místo nich přihlásí stát. Stvrdit to měl oficiální dokument, který se měl už včera objevit na ministerských internetových stránkách.
Lékaři si však na něj ještě nějakou dobu počkají. Zatím na něm totiž pracují právníci. „Je to čistě právní problém. Odpovědnost za případné problémy už od začátku garantuje stát,“ ubezpečil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Bezpečnost vakcíny podle něj dokládají i zkušenosti ze zahraničí. „Jen v Evropské unii už očkování proti pandemické chřipce podstoupilo pět milionů lidí. Případy, kdy na sobě pocítili nežádoucí účinky, ale nejsou téměř žádné,“ řekl Sršeň.
Obavy lékařů odmítl i ředitel jihomoravské krajské hygienické stanice Jan Mareček. „Vakcínu dovezenou do České republiky schválila evropská autorita pro léčiva. Bez předchozích testů na bezpečnost by tato instituce své schválení nevydala. Jde o standardně vyzkoušený preparát s povolením k užití v celé Evropské unii,“ řekl Mareček.
Pandemická chřipka se objevila na jaře v Mexiku, odkud se rozšířila do celého světa. Dosud na ni zemřelo více než šest tisíc lidí.